România a câştigat medalia de argint la Campionatul European de Judo din Budapesta prin Andreea Chiţu

0
Andreea Chiţu a adus României medalia de argint FOTO Mediafax

Andreea Chiţu (categoria 52 de kilograme) s-a calificat în ultimul act al Campionatului European de judo organizat la Budapesta, fiind învinsă de rusoaica Natalia Kuziutina.

Parcursul Andreei Chiţu a fost unul satisfăcător, aceasta obţinând o victorie în primul meci din grupa C, împotriva italiencei Elena Moretti. Nici Gili Cohen (Israel) nu i-a stat în cale Andreei în faza sferturilor, iar în semifinale românca s-a duelat cu Mareen Kraeh (Germania). În finală, Andreea a înfruntat-o pe Natalia Kuziutina, aceeaşi adversară pe care a avut-o în ultimul act al competiţiei din anul 2012.

Atunci, românca a cucerit medalia de aur a categoriei. Ceilalţi sportivi care au reprezentat România s-au oprit în primele tururi. Astfel, rând pe rând, Carmen Bogdan şi Monica Ungureanu (48kg), Corina Căprioriu (57kg), Cătălin Brătulescu (60kg) şi Remus Lazea (66kg) au părăsit competiţia.