Patricia Ţig continuă prestaţiile remarcabile. Cum s-a calificat românca în semifinalele turneului de la Istanbul

0

Jucătoarea Patricia Ţig (88 WTA) s-a calificat, vineri, în careul de aşi al turneului de la Istanbul, competiţie cu un fond de premiere în valoare 275.000 de dolari.

Ţig a trecut în sferturi de Rebecca Peterson (Suedia, 48 WTA şi cap de serie 2), scor 6-3, 6-1, şi şi-a asigurat un premiu de 8.401 dolari şi 110 puncte.

Românca a început dezastruos partida şi s-a văzut condusă cu 3-0. Patricia a luat însă 12 din următoarele 13 game-uri şi a închis meciul după o oră şi 26 de minute.

În semifinale, Ţig va evolua cu sportiva cehă Tereza Martincova (136 WTA), o jucătoare venită din calificări. În cealaltă semifinală se vor întâlni Eugenie Bouchard (Canada) şi Paula Badosa Gibert (Spania).