Olandezii nu-l uită pe Neşu. Un fost coechipier i-a dedicat golul înscris

0
Mertens i-a dedicat golul lui Mihăiţă Neşu FOTO digisport.ro

În luna mai se vor împlini doi ani de când Mihăiţă Neşu a suferit acel crunt accident, care l-a aruncat în scaunul cu rotile.

Neşu luptă să redevină un om normal, iar toţi cei îl cunosc şi nu numai sunt alături de el. Ultima dovadă de susţinere faţă de fotbalistul român a apărut la un meci din Olanda, disputat în acest weekend, în care s-au întâlnit PSV Eindhoven şi Utrecht.

Utrecht, fosta echipă a lui Mihai Neşu, a deschis scorul în minutul 10 prin Jacom Mulenga. După 19 minute PSV a egalat prin atacantul Dries Mertens, care a sărbătorit arătând tricoul de sub echipamentul de joc, pe care era inscripţionat numele lui Neşu şi numărul 3, pe care acesta l-a purtat la Utrecht.

Mertens, care are 25 de ani, a fost coechipier cu Neşu la Utrecht până în 2011, când a fost transferat la PSV.Scorul final, PSV - Utrecht, a fost 2-1, golul victoriei gazdelor fiind înscris de Georginio Wijnaldum. Cu acest succes, PSV e pe primul loc, 50 de puncte, sase peste Ajax, care are un meci mai puţin jucat.