Wimbledon 2015: Monica Niculescu se opreşte în optimi, rămâne cu cea mai bună performanţă la Londra

0
Monica Niculescu FOTO AP

Monica Niculescu nu a putut să treacă de Timea Bacsinszky, din Elveţia, locul 15 WTA, în optimile de finală de la Wimbledon.

Jucătoarea de 28 de ani a fost învinsă de elveţiana Timea Bacsinszky, locul 15 WTA, scor 6-1, 5-7, 2-6.

Monica Niculescu a trecut pe lângă o performanţă nemaipomenită, calificarea în sferturile de finală ale Wimbledonului. Adversara ei, Timea Bacsinszky, a fost susprinsă în primul set de loviturile Monicăi, de lovitura de dreapta tăiată şi de scurtele îngropate lângă fileu. Aşa se face că Niculescu a luat primul set cu 6-1, un start lansat care a lăsat loc de multe speranţe.
Diferenţa s-a făcut în setul al doilea, de la scorul de 5-5, când jucătoarea din Elveţia cu origini maghiare a luat cinci jocuri la rând, adjudecându-şi setul secund şi galopând spre câştigarea partidei. Niculescu, în schimb, nu a reuşit să-şi păstreze calmul în clipele dificile, a dat drumul câtorva înjurături printre dinţi, iar discuţiile cu sine nu au au avut efectul aşteptat.
Chiar şi-aşa, Monica Niculescu rămâne performera României în acest Grand Slam. Cu Halep şi Mitu eliminate din primul tur, cu Begu scoasă de şarapova în turul al treilea, Niculescu a fost ultima româncă rămasă pe tabloul de simplu. O performanţă ce îi va aduce un cec de 180.000 de euro şi 240 de puncte WTA, care o vor ajuta să urce de pe 48 până pe 40.
În plus, prezenţa Monică Niculescu nu a trecut neobservată. Stilul ei unic de a lovi mingea a făcut deliciul comentatorilor, iar Mats Wilander a lăudat-o în direct în studioul EuroSport: „Ceea ce faci tu e incredibil, poate doar Fabrice Santoro mai reuşea. Asta eşti, un geniu!”.

Setul al treilea, 6-2 pentru Timea Bacsinszky

6-2, meci Bacsinzky

5-2 Joc Niculescu, care amână deznodământul.

5-1 Bacsinszky se îndreaptă spre câştigarea meciului.

4-1 break şi pentru Bacsinszky, Niculescu nu şi-a ţinut serviciul în decisiv.

3-1 Niculescu rupe şirul de jocuri consecutive ale Timeei cu un break.

3-0 pentru Timea, break la 0, două duble greşeli Niculescu, meciul pare pierdut din mână de către jucătoarea noastră.

2-0 pentru Bacsinszky, care-şi ţine serviciul la 30 şi se distanţează, e clar că perioada aceasta de joc îi aparţine. Are patru jocuri la rând

1-0 pentru Bascinszky, break la 0 pentru elveţiană. Monica închide jocul cu o dublă greşeală

Setul al doilea, 7-5 pentru Timea Bacsinszky

7-5 Timea îşi ţine serviciul şi câştigă al doilea set, îndreptând meciul spre set decisiv.

6-5 Break la 0 pentru elveţiană, va servi a doua oară pentru set. Desfăşurare inedită a acestui set, cu 6 jocuri pe serviciu şi alte 5 breakuri consecutive.

5-5 Break Niculescu, al patrulea la rând, românca rămâne în set!

5-4 pentru Timea Bacsinszky, încă un break, al treilea joc la rând. Jucătoarea din Elveţia va servi pentru câştigarea setului secund.

4-4 rebreak Niculescu! Monica revine de la 0-30 şi fructifică a doua minge de break

4-3 pentru Timea Bacsinszky, primul break al jucătoarei din Elveţia vine în setul al doilea, la 3-3. Se spune în tenis că jocul 7 e de multe ori crucial pentru desfăşurarea setului, să sperăm că Monica va reveni.

3-3 joc liniştit şi pentru Bacsinszky, la 15, încă niciun break în setul al doilea.

3-2 pentru Monica Niculescu, românca serveşte bine şi trece în faţă.

2-2, se merge cap la cap cu serviciul. Joc încheiat cu cel mai lung raliu, 23 de lovituri.

2-1 pentru Monica Niculescu, îşi face serviciul la 30

1-1 după un joc strâns, câştigat în cele din urmă de Bacsinszky.

1-0 pentru Monica Niculescu, joc pe propriul serviciu.

Setul unu, 6-1 pentru Niculescu

6-1 break şi set pentru Monica! Timea Bacsinszky a trimis în fileu o minge uşoară, evident frustrată pentru că nu poate să se impună în faţa Monicăi.

5-1 Joc alb în favoarea Monicăi, Timea nu are resurse să contracareze loviturile unice ale româncei.

4-1 Niculescu face un nou break şi se distanţează!

3-1 Monica Niculeascu salvează două mingi de break şi îşi menţine avantajul luat în startul partidei.

2-1 Timea Bacsinszky reuşeşte primul joc al meciului, dar e cu un break în urmă în continuare.

2-0. Monica închide jocul cu un break. "Are multă varietate la serviciu şi reuşeşte să mascheze bine scurtele", spune Tracy Austin, comentatoare ESPN.

1-0 pentru Monica Niculescu, break pentru româncă din start!