Simona Halep la US Open: românca a fost explozivă în primul set şi a câştigat meciul prin retragerea adversarei

0

Simona Halep a stat pe teren doar 49 de minute în primul ei meci la US Open 2015. Marina Erakovici (Noua Zeelandă, 99 WTA) a lăsat senzaţia că a intrat pe teren accidentată, doar pentru a încasa banii pentru prezenţa în turul I.

Meci cu iz de antrenament pentru Simona Halep, în turul I, la US Open.

Ocupanta locului 2 WTA a început fiecare set cu un break, în niciun moment n-a fost pusă în dificultate de Erakovici şi a rezolvat primul set, scor 6-2, în doar 32 de minute.

Între cele două seturi, Erakovici a primit îngrijiri medicale, dar fără folos. Când meciul s-a reluat, jucătoarea din Noua Zeelandă a avut probleme mari în a se deplasa pe teren.

Halep s-a distanţat la 3-0, cu două break-uri, moment în care Erakovici s-a retras. „Cred că s-a prezentat accidentată doar ca să ia banii pentru participarea în turul I“, a spus comentatorul ESPN.

Într-adevăr, Erakovici va încasa o sumă importantă, 39,500 de dolari, pentru cele 49 de minute în care a stat pe teren.

Halep va juca în turul II cu Kateryna Bondarenko (Ucraina, 104 WTA), jucătoare pe care „Adevărul“ a prezentat-o aici.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la US Open: reporterul a rămas cu gura căscată după răspunsul primit. Ce a spus românca după meci

---------------------------

SETUL II

*3-0 Halep: BREAK! Simona a câştigat pe serviciul adversarei la 15. În acest al doilea set, Erakovici a câştigat doar cinci puncte din 17 posibile! Erakovici s-a retras!

*2-0 Halep: Acelaşi scenariu ca în game-ul precedent: egalitate până la 30, apoi două puncte luate la rând de Halep.

*1-0 Halep: BREAK! Egalitatea a persistat până la 30. Apoi, Simona a luat două puncte la rând şi game-ul.

După ce a pierdut primul set, Begu o conduce pe Govrotsova cu 3-0 în setul doi. Kerber are 1-0 cu Dulgheru în al doilea set.

*Erakovici a cerut un time-out medical.

--------------------------------

SETUL I

*6-2 Halep: GAME, SET! Simona şi-a luat serviciul la 15 şi a rezolvat primul set în 32 de minute.

Kerber - Dulgheru 6-3 după primul set şi Govortsova - Begu 6-1 după primul set.

*5-2 Halep: BREAK! Cel mai lung game al meciului de până acum. Simona a irosit prima minge de break la deuce#1, dar a valorificat pe a doua la deuce#2.

*4-2 Halep: Game luat de Simona la 15.

Kerber - Dulgheru 5-1 în primul set, iar Govortsova - Begu 4-1 în primul set.

*3-2 Halep: Erakovici şi-a adjudecat serviciul la 30.

*3-1 Halep: Game alb câştigat de Simona pe serviciul ei.

*2-1 Halep: Erakovici şi-a luat serviciul la 15.

Celelalte două românce sunt spulberate în setul I: Kerber o conduce pe Dulgheru cu 5-0, iar Govortsova are 3-0 cu Begu.

*2-0 Halep: Cele două jucătoare au mers umăr la umăr până la 30. Apoi, Simona a luat două puncte la rând şi game-ul.

*1-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-0 şi a valorificat a doua minge de break.

*A început meciul. Serveşte Erakovici.

-------------------------------

UPDATE 18.16 - Dulgheru - Kerber 0-1 în primul set.

------------------------------

UPDATE 18.15 - Halep şi Erakovici fac mişcările de încălzire.

UPDATE 18.12 - Interviuri cu cele două jucătoare înainte de meci:

Erakovici: „Am urmărit-o pe Halep jucând, ştiu ce poate şi că e foarte puternică. Va fi un meci bun“.

Halep: „Abia aştept să începe în turul I pe arena centrală. Într-adevăr, n-am întâlnit-o până acum pe Erakovici, dar ştiu că nu cedează uşor. Am vorbit cu antrenorul meu şi ştiu ce am de făcut“.

--------------------------

UPDATE 18.03 - Arena „Arthur Ashe“ e aproape goală înaintea primului meci al zilei, programat de la ora 11.00, ora locală.

Simona Halep are două finale pierdute în ultimele două turnee pe hard la care a participat, la Toronto şi la Cincinnati.

Fanii jucătoarei din România speră ca a treia ei încercare pe hard să fie cu noroc şi Simona să ajungă în ultimul act de la US Open şi, de această dată, să şi câştige finala.

Având în vedere forma ei bună din ultima perioadă şi posibilul traseu pe care îl va avea la ultimul Grand Slam al anului, britanicii sunt de părere că un triumf al lui Halep la New York ar fi un scenariu perfect posibil.

Halep a ajuns, în 2014, până în turul III la US Open, fiind eliminată de Lucic-Baroni. Acum, ea îşi va începe drumul spre o posibilă finală printr-o partidă cu Marina Erakovici (Noua Zeelandă, 99 WTA), o adeversară pe care „Adevărul“ a prezentat-o aici.

Confruntarea Halep - Erakovici va avea loc de la ora 18.00, ora României. Simultan, pe alte două terenuri, vom avea alte două românce în acţiune:

Dulgheru (51 WTA) Vs. Kerber (11 WTA)

Begu (28 WTA) Vs. Govrotsova (69 WTA)

Adevarul.ro va avea un livextext cu meciul jucat de Halep şi va relata şi desfăşurarea celorlalte două partide în care sunt implicate jucătoarele din România.