România – Spania 22-20: în sfârşit, n-am ratat victoria pe final. Ce revenire în partea secundă. Ungureanu, fabuloasă

0

În penultimul ei meci din grupa I, România a învins Spania la două goluri, adică exact diferenţa de care avea nevoie pentru a-şi ţine în viaţă şansele de calificare. Din păcate, ele s-au risipit la finalul jocului Danemarca - Ungaria, câştigat de nordice cu 23-20, rezultat care a scos România din calculele pentru semifinale.

După coşmarul cu Ungaria, naţionala de handbal feminin le-a oferit suporterilor un meci de poveste!

La cum s-a desfăşurat prima parte a întâlnirii, cu Spania conducând cu 14-9 la pauză, probabil, nimeni nu le mai dădea şanse fetelor pregătite de Gheorghe Tadici. Mai ales că româncele au încheiat prima repriză, fără gol marcat în ultimele nouă minute.

În partea secundă însă, rolurile s-au inversat. România a punctat la primul atac, în timp ce Spania a înscris abia la 11 minute de la reulare.

Treptat, România a pus stăpânire pe joc, mai ales că a avut-o în echipă pe fabuloasa Paula Ungureanu. Aproape imbatabilă între buturi, Ungureanu a fost, fără îndoială, omul meciului.

La 18-18, când meciul era pe muchie de cuţit, Ungureanu a intervenit senzaţional, de două ori! Apoi, la 19-19, Brădeanu şi Neagu au înscris, iar spre deosebire de alte întâlniri, tricolorele au reuşit să-şi păstreze avantajul până la final.

Din păcate, cum Danemarca a câştigat în faţa Ungariei, România îşi ia adio de la semifinale. Am ajuns în această situaţie din cauza victoriilor ratate, în ultimele secunde, cu Danemarca şi cu Ungaria

CITEŞTE ŞI:

*Ungaria ne-a „ucis“ visul european: naţionala feminină de handbal a ratat orice şansă de a ajunge în semifinale

*Cum a închis Paula Ungureanu poarta în meciul cu Spania: bilanţ impresionant pentru cea mai bună jucătoare a noastră

--------------------

Min. 60 - Rezultat final: Spania - România 20-22.

Min. 60 - Spania - România 19-22. Gol Neagu!

Min. 60 - Avem atacul şi un avantaj de două goluri. Nu mai putem pierde acest meci. Time-out cerut de Tadici.

Min. 59 - O altă intervenţie fabuloasă pentru Ungureanu.

Min. 58 - Spania - România 19-21. A marcat Neagu de la 7 metri. Time-out cerut de antrenorul Spaniei.

Min. 58 - 7 metri pentru România!

Min. 57 - Spania - România 19-20. A punctat Brădeanu cu o aruncare-fulger.

Min. 56 - Spania - România 19-19.

Min. 56 - Spania - România 18-19. A punctat Ardean-Elisei.

Min. 55 - Spania a ratat şi ea atacul.

Min. 55 - Alt atac ratat de România. Ţăcălie a faultat.

Min. 54 - Aruncare ratată de Neagu pe atacul României.

Min. 54 - Time-out cerut de Gheorghe Tadici.

Min. 53 - Bară pe atacul României, dar, din nou, pe contraatac, Ungureanu ne-a salvat.

Min. 52 - Atac ratat de românce, dar Ungureanu a intervenit senzaţional pe contraatac.

Min. 51 - Spania - România 18-18. Eliminare de două minute în echipa României.

Min. 51 - A apărat Ungureanu de la 7 metri.

Min. 51 - 7 metri pentru Spania.

Min. 50 - Spania - România 17-18. Gol Neagu. România nu mai condusese din minutul 10.

Min. 50 - Ibericele au ratat şi ele atacul, nimerind bara.

Min. 49 - Alt atac ratat de echipa României.

Min. 48 - Atacul României a fost ratat prin Neagu.

Min. 47 - Spania - România 17-17. A punctat Brădeanu.

Min. 47 - Contraatac-fulger pentru Spania, dar Ungureanu a avut o altă intervenţie fabuloasă.

Min. 46 - Spania - România 17-16.

Min. 45 - Spania - România 16-16. Neagu a egalat. Spania a marcat doar de două ori în partea secundă.

Min. 44 - Spania - România 16-15. Neagu a marcat de la 7 metri.

Min. 44 - Eliminare de două minute pentru Spania. România mai are de jucat şi ea un minut şi zece secunde cu un om mai puţin.

Min. 43 - Spania - România 16-14. A reintrat Dedu între buturi, dar n-a putut para aruncarea de la 7 metri.

Min. 43 - 7 metri pentru Spania şi eliminare pentru România.

Min. 42 - Spania - România 15-14. A punctat Pârvuţ.

Min. 41 - Spania - România 15-13. Primul gol pentru Spania în partea secundă vine de la 7 metri.

Min. 41 - 7 metri pentru Spania şi eliminare pentru România.

Min. 40 - Ardean-Elisei a aruncat pe lângă.

Min. 40 - Alt atac ratat de Spania.

Min. 39 - Spania n-a marcat în partea secundă!

Min. 39 - Altă intervenţie fantastică pentru Ungureanu. Time-out cerut de antrenorul Spaniei.

Min. 38 - Spania - România 14-13. A marcat Chintoan.

Min. 37 - Spania n-a mai înscris de peste opt minute.

Min. 36 - Ungureanu a reintrat şi a avut o altă intervenţie fabuloasă. Pe atacul nostru, ratare Neagu.

Min. 35 - Spania joacă în inferioritate şi a ratat de la 7 metri. Dedu a schimbat-o pe Ungureanu şi a parat incredibil. Pe atacul României, Ţăcălie a ratat.

Min. 34 - Spania - România 14-12. Gol Ciuciulete pe contraatac.

Min. 34 - Ratare Ţăcălie pe atacul României.

Min. 33 - Altă intervenţie senzaţională pentru Ungureanu.

Min. 32 - Spania - România 14-11. A punctat Neagu, după ce Ungureanu ne-a salvat pe atacul Spaniei.

Min. 31 - Spania - România 14-10. A înscris Ardean-Elisei la primul atac. Primul gol după nouă minute pentru România.

Pauză - Spania - România 14-9.

Tricolorele au încheiat prima repriză, fără gol marcat din minutul 22! Neagu e obosită, iar echipa pare lipsită de concentrare. Paula Ungureanu e singurul om din echipa României care, din nou, e la înăţime.

Min. 29 - Spania - România 14-9

Min. 28 - Zamfir a obţinut o aruncare de la 7 metri. Aruncarea a fost ratată de Ţăcălie!

Min. 27 - Altă ratare în atac pentru România. Pe contraatac, ne-a salvat Ungureanu. România n-a înscris de şase minute. Time-out.

Min. 26 - Paula Ungureanu a parat lovitura de la 7 metri.

Min. 26 - Alt atac ratat pentru tricolore. Pe contraatac, 7 metri pentru Spania, plus eliminare de două minute pentru noi.

Min. 25 - Spania - România 13-9

Min. 24 - Un alt atac ratat pentru echipa României.

Min. 23 - Spania - România 12-9. După un nou atac ratat al tricolorelor!

Min. 22 - Ungureanu, o nouă intervenţie de senzaţie, dar pe contraatac am ratat, iarăşi!

Min. 22 - Spania - România 11-9. A marcat Perianu.

Min. 21 - România a ratat un nou atac.

Min. 20 - Spania - România 11-8. Ibericele au punctat de la 7 metri.

Min. 18 - Spania - România 10-8.

Min. 18 - Spania - România 9-8. A punctat Chiper.

Min. 17 - Spania - România 9-7

Min. 16 - Spania - România 8-7. A punctat Ardean-Elisei.

Min. 16 - Spania - România 8-6.

Min. 15 - 7 metri pentru Spania, dar Ungureanu ne-a salvat din nou. Spania - România 7-6.

Min. 14 - Ardean-Elisei, o nouă ratare.

Min. 13 - Spania - România 7-6.

Min. 13 - Spania - România 6-6. Un nou gol Ţăcălie.

Min. 12 - Ratare Cristina Neagu. Imediat, ibericele au punctat. Spania - România 6-5

Min. 11 - Spania - România 5-5

Min. 10 - Spania - România 4-5

Min. 9 - Spania - România 3-4.

Min. 9 - Spania - România 2-4. A înscris Ţăcălie.

Min. 8 - România n-a dat niciun gol, deşi a avut două jucătoare în plus, mai bine de două minute.

Min. 6 - Două eliminări de două minute la spanioli. Neagu a ratat de la 7 metri!

Min. 6 - Ungureau, încă o paradă de senzaţie.

Min. 5 - Spania - România 2-3. Gol Chiper

Min. 4 - Paula Ungureanu, din nou, în zi de graţie! Are procentaj de 50%. Pe contraatac, România a ratat şi ea şansa de a trece în avantaj.

-------------------

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a dat cu piciorul unei victorii cruciale, sâmbătă, în meciul cu Ungaria, iar acum mai are de doi lei speranţe în ceea ce priveşte o calificare în semifinale.

Pentru ca acest lucru să se întâmple, e nevoie ca:

*România să învingă Spania la minimum două goluri diferenţa, iar apoi să câştige şi cu Polonia (ultimul loc în grupa I).

*Danemarca să facă două egaluri cu Ungaria şi Spania.

*Ungaria să piardă, în ultima etapă, cu Norvegia.

Şansele că toate aceste condiţii să se îndeplinească tind spre zero şi mai grav e că, după etapa de astăzi, România poate rata şi locul 3 în grupă!

Dacă Danemarca va învinge fie Ungaria, fie Spania, atunci va termina pe locul 3, înaintea tricolorelor. Astfel, România va rata nu numai accederea în semifinale, dar şi jocul pentru locurile 5-6, urmând să se claseze undeva pe locurile 9-10.

Înainte de plecarea spre Debrecen, obiectivul fixat pentru naţionala pregătită de Gheorghe Tadici era

5. România 1p

Programul meciurilor rămase: Spania – România, Polonia – Norvegia, Ungaria – Danemarca (15 decembrie)

Polonia – România, Spania – Danemarca, Ungaria – Norvegia (17 decembrie)