Niculescu – Petkovici 1-2: Monica, eşec devastator. A irosit două mingi de meci. Germania bate România la Fed Cup

0
Monica Niculescu

Ocupanta locului 31 în lume ar fi putut ţine România în meciul pentru rămânerea în Grupa I Mondială şi a fost chiar la un pas de a face acest lucru. Petkovici însă a întors totul în favoarea ei în cel mai pur stil german.

Andrea Petkovici (31 WTA) are resurse supraomeneşti. Sau e, pur şi simplu, o nemţoaică în adevăratul sens al cuvântului.

Petkovici a jucat aproape şase ore de tenis în 24 de ore, dar, în niciun moment, n-a dat semne de oboseală. Sâmbătă, sportiva de 28 de ani a pierdut în faţa Simonei Halep după o partidă epuizantă. De altfel, astăzi, Simona s-a prezentat la duelul cu Kerber, acuzând efortul depus în confruntarea de sâmbătă.

În schimb, Petkovici a jucat admirabil în faţa lui Niculescu, o adversară care nu evoluase în prima zi!

Nemţoaica a fost zdrobită în primul set, 0-6, dar s-a adunat şi a pornit o revenire spectaculoasă. S-a distanţat la 4-1 în setul doi şi a arătat nervi de fier, atunci când Niculescu a făcut 6-5, având şi două mingi de meci. Petkovici le-a apărat, după care, în tie-break, nu i-a dat nicio şansă Monicăi: 7-1.

În decisiv, au fost şapte break-uri succesive, după care nemţoaica a luat două game-uri la rând, câştigând meciul şi aducând victoria Germaniei în faţa României.

Nemţoaicele vor rămâne în Grupa I Mondială, în timp ce România va merge în Grupa a II-a. Tricolorele au nevoie de două victorii, în următoarea perioadă, pentru a reveni în elita tenisului mondial.

CITEŞTE ŞI:

*Niculescu şi un moment blestemat: Monica a povestit de ce n-a putut profita de cele două mingi de meci cu Petkovici

--------------------

Setul III

6-3 Petkovici: BREAK, GAME, SET, MECI! Nemţoaica a condus cu 40-30 pe serviciul adversarei şi a valorificat prima minge de meci. Germania câştigă în faţa României la Fed Cup.

5-3 Petkovici: Niculescu a avut mingi de break la 40-30 şi la deuce#1, dar a pierdut game-ul la deuce#2.

4-3 Petkovici: BREAK! Andrea a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei, iar la 40-15, Monica a comis o greşeală dublă, pierzând game-ul.

3-3: REBREAK! Niculescu a câştigat pe serviciul adversarei la zero.

3-2 Petkovici: BREAK! Nemţoaica a condus cu 40-15 şi a valorificat a doua minge de break.

2-2: REBREAK! Niculescu s-a impus la 15 pe serviciul adversarei.

2-1 Petkovici: BREAK! La 15-15, Niculescu a comis a doua greşeală ei dublă în acest meci. Apoi, a pierdut şi următoarele două puncte şi serviciul ei.

1-1: REBREAK! Niculescu a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei, dar a irosit cele trei mingi de break. La deuce#1, a avut o nouă şansă, însă a ratat-o. La deuce#2, Niculescu a ratat altă minge de break. La deuce#3, Petkovici a irosit mingea de game. La deuce#4, Monica a avut a şasea şansă de break în acest game şi a valorificat-o, după ce nemţoaica a trimis afară.

1-0 Petkovici: BREAK! Nemţoaica s-a impus pe serviciul adversarei la 30.

A început decisivul. Serveşte Niculescu.

7-1 Petkovici

6-6: REBREAK! Petkovici a salvat două mingi de meci la 15-40, după care a realizat break-ul la deuce#1.

6-5 Niculescu: BREAK! Monica a realizat break-ul la zero.

5-5: Niculescu şi-a făcut serviciul la 30.

5-4 Petkovici: Nemţoaica a condus cu 40-30 pe serviciul ei, dar apoi a comis o greşeală dublă. La deuce#1, Andrea şi-a câştigat serviciul.

4-4: Egalitate până la 30, apoi Niculescu şi-a făcut serviciul, câştigând două puncte la rând. Ultimul a fost după o lovitură fabuloasă!

4-3 Petkovici: REBREAK! Niculescu a condus cu 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

4-2 Petkovici: De la 15-30 pentru Petkovici, Niculescu a ajuns la 40-30, dar apoi a fost egalată. La deuce#1, Monica a comis o greşeală dublă, dar a salvat mingea de break. La deuce#2, nemţoaica a trecut în avantaj, dar Niculescu a egalat din nou. La deuce#3, Monica şi-a câştigat serviciul.

4-1 Petkovici: Nemţoaica şi-a făcut serviciul la 30.

3-1 Petkovici: BREAK! Andrea a condus cu 40-15 şi s-a impus pe serviciul Monicăi la 30.

2-1 Petkovici: Nemţoaica a condus cu 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 15.

1-1: Niculescu şi-a făcut serviciul la 30.

1-0 Petkovici: Nemţoaica şi-a făcut serviciul la 30.

A început al doilea set. Serveşte Petkovici.

------------------------

Setul I

6-0 Niculescu: GAME, SET! Românca a luat game-ul la zero şi a încheiat setul cu un as. Totul a durat 30 de minute.

5-0 Niculescu: BREAK! Monica a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei şi a luat game-ul la 30.

4-0 Niculescu: Monica şi-a luat serviciul la 30.

3-0 Niculescu: BREAK! Monica s-a impus pe serviciul adversarei la 30.

2-0 Niculescu: Monica a revenit de la 15-30 şi şi-a luat serviciul, câştigând trei puncte la rând.

1-0 Niculescu: BREAK! Românca s-a luptat admirabil şi a câştigat pe serviciul adversarei la deuce#1.

A început meciul. Serveşte Petkovici.

----------------

România e condusă de Germania cu 2-1, după ce Angelique Kerber (3 WTA) s-a impus, sâmbătă, în faţa Irinei Begu, iar astăzi a trecut de Simona Halep.

Deocamdată, singurul punct al României a fost luat de Halep în confruntarea cu Petkovici.

Dacă Monica Niculescu va ceda în partida care va începe în câteva minute, atunci România va cădea în a doua grupă valorică la Fed Cup.

Dacă Niculescu va învinge însă, totul se va decide la confruntarea de dublu.

2-2 e scorul confruntărilor Niculescu (31 WTA) - Petkovici (30 WTA):

*2006 (Antalya): Victorie Niculescu 6-1, 6-1

*2006 (Stuttgart): Victorie Niculescu 6-1, 6-3

*2011 (Beijing): Victorie Petkovici 6-2, 6-0

*2014 (Beijing): Victorie Petkovici 2-6, 7-6, 6-4

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Niculescu – Petkovici!