Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Shenzen, după ce a învins-o pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva

0
Simona Halep, a treia cea mai bună jucătoare de tenis din lume FOTO Roslan Rahman/AFP

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în turul trei al turneului de la Shenzen, după ce a învins-o, miercuri, pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva (584 WTA), scor 6-2, 6-2.

Cine e Aleksandra Krunici, adversara pe care o va întâlni Simona Halep în sferturile de finală de la Shenzen

Românca s-a impus după aproximativ o oră, în acre rusoaica în vârstă de 17 ani nu i-a pus probleme. În următoarea fază a competiţiei, Simona Halep se va duela cu cu sârboaica Aleksandra Krunici (84 WTA), care a învins-o pe Anna Schmiedlová (73 WTA, Slovacia).

Românca şi-a asigurat prezenţa în al doilea tur al competiţiei, după ce a învins-o pe jucătoarea de origine germană Annika Beck (55 WTA), luni, scor 4-6, 6-4, 6-3.
Turneul de la Shenzen este dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari şi se desfăşoară în perioada 4-10 ianuarie.

Prima reacţie a Simonei Halep după meci

Simona Halep vs. Natalia Vikhlyantseva: 2-0

Setul I (câştigat de Simona Halep)

• 6-2: Simona câştigă game-ul decisiv şi îşi adjudecă primul set, după 30 de minute de joc.
  • 5-2: Rusoaica reuşeşte 40-0, românca revine, însă Natalia ia al doilea său game, pe propriul serviciu.
  • 5-1: Simona serveşte, revine de la 15-30 şi câştigă încă un joc, fiind la un singur pas de cucerirea setului.
  • 4-1: Natalia cucereşte primul său game în acest meci, pe propriul serviciu.
  • 4-0: Românca îşi adjudecă al patrulea game. Rusoaica, chiar dacă e numărul 584 în lume, rezistă în confruntare.
  • 3-0: Simona se distanţează pe tabelă, după o minge de break.
  • 2-0: Jucătoarea noastră ia jocul pe propriul serviciu.
  • 1-0: Simona debutează bine, câştigând cel dintâi game. Românca are prima minge de break şi speculează erorile rusoaicei.
  • Meciul începe cu rusoaica la serviciu.

Setul al II-lea (câştigat de Simona Halep)

• 6-2: Românca se califică în turul trei de la Shenzen.
  • 5-2: Simona se apropie la un singur pas de adjudecarea setului şi câştigarea meciului.
  • 4-2: Break pentru româncă, aceasta distanţându-se pe tabelă.
  • 3-2: Simona revine în conducere, pe serviciul adversarei, care comite două greşeli majore.
  • 2-2: Natalia egalează, pe serviciul româncei.
  • 2-1: Break Simona şi jucătoarea noastră preia conducerea, pentru prima dată în acest set.
  • 1-1: Simona echilibrează situaţia de pe tabelă.
  • 0-1: Rusoaica începe la serviciu şi debutează cu avantaj, după un game foarte disputat.

Cine e Natalia Vikhlyantseva, adversara Simonei Halep din turul doi al turneului de la Shenzen