Danemarca – România 25-32: Ne-au „furat“ turneul, dar le-am dat cu terenul în cap. Buceschi, fabuloasă. Se vede Rio!

0

Danemarca a tras sforile la Federaţia Internaţională de Handbal (IHF) şi a găzduit competiţia preolimpică, deşi, potrivit regulamentului, aceasta ar fi trebuit să aibă loc la noi, după bronzul de la CM 2015. Degeaba! Cu Eliza Buceschi într-o zi fabuloasă, tricolorele au zburdat pe teren şi sunt ca şi calificate la Jocurile Olimpice.

„Adevărul“ a scris aici despre bilanţul aproape impecabil al României în confruntările cu Danemarca, începând din 2005, iar după partida de la Aarhus, tricolorele rămân coşmarul formaţiei nordică.

De fapt, vineri, România a obţinut una dintre cele mai clare victorii împotriva danezelor la capătul unui joc în care a condus din primul până în ultimul minut. Cristina Neagu a deschis scorul, dar apoi şi-a schimbat rolul din marcator în servant pentru colege. Pasele ei geniale au făcut-o pe Oana Manea cea mai bună marcatoare din prima repriză în care am punctat prin:

Buceschi, de neoprit

După pauză, jocul Cristinei Neagu a scăzut, a avut o serie de ratări în debutul părţii secunde, însă la rampă a ieşit Eliza Buceschi (Vezi AICI povestea ei, unică în istoria handbalului mondial) Jucătoarea care era incertă pentru această partidă a punctat de şapte ori, ajungând la un total impresionant de 11 goluri! Iată marcatoarele României din partea secundă:

Buceschi (7)
Neagu (1)
Chintoan (2)
Manea (1)
Ardean-Elisei (1)
Chiper (1)

Danemarca n-a avut nicio şansă în faţa unei echipe care a fost cu vreo două clase peste ea. După rezultatele din prima zi, România e ca şi calificată la Jocurile Olimpice din 2016. Un succes, sâmbătă (ora 18.45, Digi Sport), cu Uruguay le va trimite pe fete la Rio de Janeiro. Ar fi a patra calificare a României la JO.

Iar la ce a arătat România la Mondialul din 2015, în preliminariile Campionatului European, acolo unde a învins Norvegia, plus în această seară, la Aarhus, Neagu şi colegele ei chiar pot spera la o medalie la Jocurile Olimpice.

CITEŞTE ŞI:

*Româncele, nişte „fiare“: cum au speriat Danemarca şi ce ironie şi-a permis Cristina Neagu la final. Toate reacţiile

*Surpriză mare la turneul preolimpic de handbal: Franţa, învinsă pe teren propiu. Toate rezultatele înregistrate vineri

Toată Danemarca plânge după victoria României: "Fetele lui Dracula ne-au umilit!"

4. Uruguay 0p

*Primele două clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice din 2016.

--------------
Min. 60 - Scor final: Danemarca - România 25-32.

Min. 60 -
Danemarca - România 24-32.

Min. 59 - Danemarca - România 23-32.

Min. 57 - Danemarca - România 22-32. A marcat Chintoan.

Min. 56 - Danemarca - România 22-31. A marcat Chintoan.

Min. 56 - Danemarca - România 22-30.

Min. 52 - Danemarca - România 21-30. A marcat Ardean-Elisei.

Min. 51 - Danemarca - România 21-29. A marcat Manea.

Min. 49 - Danemarca - România 21-28. A marcat Neagu.

Min. 47 - Danemarca - România 21-27. A marcat Buceschi de la 7 metri.

Min. 46 - Danemarca - România 21-26.

Min. 45 - Danemarca - România 20-26. A marcat Buceschi de la 7 metri.

Min. 44 - Danemarca - România 20-25.

Min. 44 - Danemarca - România 19-25. A marcat Buceschi.

Min. 43 - Danemarca - România 19-24. A marcat Buceschi.

Min. 42 - Danemarca - România 18-23.

Min. 41 - Danemarca - România 17-23.

Min. 39 - Danemarca - România 16-23.

Min. 38 - Danemarca - România 15-23. A marcat Buceschi de la 7 metri. Eliminare de 2 minute pentru Danemarca.

Min. 37 - Danemarca - România 15-22. A marcat Chiper.

Min. 36 - Danemarca - România 15-21.

Min. 35 - Danemarca - România 14-21. A marcat Buceschi de la 7 metri.

Min. 35 - Danemarca - România 14-20.

Min. 32 - Danemarca - România 13-20. A marcat Buceschi de la 7 metri.

Min. 32 - Neagu a ratat de la 7 metri. Eliminare 2 minute pentru Danemarca.

Min. 31 - Repriza a doua a început.

*În primul meci al zilei, Muntenegru a zdorbit Uruguay, scor 34-19.

Min. 30 -
Marcatoarele tricolorelor din prima parte:

Neagu (2)
Manea (6)
Chiper (2)

Min. 30 - Pauză: Danemarca - România 13-19.

Min. 30 -
Danemarca - România 13-19. A marcat Ardean-Elisei.

Min. 28 - Danemarca - România 12-18.

Min. 27 - Danemarca - România 11-18. A marcat Buceschi.

Min. 26 - Danemarca - România 11-17. A marcat Manea.

Min. 25 - Danemarca - România 11-16. A marcat Manea.

Min. 24 - Danemarca - România 11-15. A marcat Ardean-Elisei. Eliminare 2 minute pentru Danemarca.

Min. 23 - Danemarca - România 11-14.

Min. 21 - Danemarca - România 10-14. A marcat Buceschi.

Min. 20 - Danemarca - România 10-13.

Min. 19 - Danemarca - România 9-13. A marcat Manea.

Min. 19 - Danemarca - România 9-12.

Min. 18 - Danemarca - România 8-12. A marcat Chiper cu un om în minus pentru noi.

Min. 17 - Danemarca - România 8-11.

Min. 16 - Danemarca - România 7-11.

Min. 15 - Danemarca - România 6-11. A marcat Buceschi.

Min. 14 - Danemarca - România 6-10.

Min. 13 - Danemarca - România 5-10. Gol Buceschi cu un om în minus.

Min. 13 - Danemarca - România 5-9. Eliminare de 2 minute pentru Perianu.

Min. 12 - Danemarca - România 4-9. A marcat Manea.

Min. 11 - Danemarca - România 4-8.

Min. 10 - Danemarca - România 3-8. A marcat Ardean-Elisei.

Min. 9 - Danemarca - România 3-7. A marcat Brădeanu.

Min. 8 - Danemarca - România 2-6. A marcat Manea.

Min. 6 - Danemarca - România 2-5 A marcat Ardean-Elisei. Avem un om în plus. Eliminare 2 minute pentru Danemarca.

Min. 5- Danemarca - România 2-4. A marcat Manea.

Min. 5- Danemarca - România 2-3.

Min. 4 - Danemarca - România 1-3. Neagu de la 7 metri.

Min. 3 - Danemarca - România 1-2.

Min. 1 - Danemarca - România 0-2. A marcat Chiper.

Min. 1 - Danemarca - România 0-1. A marcat Neagu.

Min. 1 - A început meciul.

-----------------------------------
„Adevărul“ v-a prezentat aici tot ce trebuie să ştiţi despre turneul preolimpic de la Aarhus care, de fapt, ar fi trebuit să fie găzduit de România.

Chiar dacă vor juca în deplasare, tricolorele sunt favorite, ele ajungând la acest statut datorită rezultatelor obţinute în meciurile oficiale cu Danemarca, începând din 2005:

Noi avem o echipă sudată, ele una formată de curând

Aproape sigur, selecţionerul suedez, Tomas Ryde, va aborda confruntarea cu Danemarca, folosind următorul prim „7“

:

Ungureanu - Ardean, Neagu, Buceschi, Brădeanu, Chiper, Manea

E aceeaşi formulă – doar Chiper a înlocuit-o pe Nechita (accidentată) cu care România a câştigat medalia de bronz la Mondialul de anul trecut. Apoi, la începutul lunii martie, România a învins Suedia, cea mai bună echipă de handbal feminin din lume, în preliminariile Campionatului European.

Spre deosebire de România, care are o trupă sudată, Danemarca şi-a schimbat generaţia, după Mondialul pe care l-a găzduit, în luna decembrie. Astfel, selecţionerul Klavs Bruun Jorgensen va miza pe multe jucătoare noi în confruntarea cu România.

Doi nemţi vor conduce jocul

Lars Geipel şi Marcus Helbig au fost desemnaţi de Federaţia Internaţională de Handbal (IHF) să conducă meciul Danemarca – România din această seară.

Cu ei pe teren, echipele româneşti n-au amintiri foarte bune, după cum a notat prosport.ro. Iată rezultatele înregistrate în partidele arbitrate de Geipel şi Helbig:

*2007 (baraj calificare CM): România – Suedia 24-24

*2012-2013 (grupe Liga Campionilor): Krim Ljubljana – Oltchim 28-24

*2012-2013 (semifinale Liga Campionilor): Oltchim – Gyor 22-24

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Danemarca – România!