Chelsea - Steaua: 3-1. Visul roş-albastru s-a oprit în optimile Europa League

0

Chelsea - Steaua: Londonezii s-au calificat în sferturile de finală Europa League, după ce au întors rezultatul din turul disputat pe Arena Naţională (1-0). Chelsea a câştigat joi pe teren propriu cu scorul de 3-1, după ce Juan Mata a deschis scorul, Vlad Chiricheş a reuşit egalarea în ultimul minut al primeri reprize, însă John Terry şi Fernando Torres au adus englezii în avantaj, întorcând soarta calificării.

UPDATE Arbitrul fluieră finalul meciului. Chelsea se califică în sferturile Europa League, după scorul de 3-1 reuşit joi seară (1-0 în tur).

Min. 90+3 Hazard este înlocuit de Yossi Benayoun.

UPDATE Sunt acordate trei minute de prelungire

Min. 90 Iese de pe teren Mata, intră Moses.

Min. 87 Chelsea obţine un penalti după faultul lui Bourceanu la Hazard. Torres execută, dar Tătăruşanu reuşeşte să reţină!

Min. 81 Latovlevici şutează spre poarta londonezilor, însă Cech reţine mingea.

Min. 80 A. Cole primeşte cartonaşul galben din cauza unui fault la Adi Popa.

Min. 79 Chelsea are o altă ocazie, prin Torres aflat într-o poziţie suspectă de ofsaid şi şutul său nu prinde spaţiul porţii.

Min. 78 Tănase iese de pe teren şi este înlocuit cu Tatu.

Min. 71 GOL! Torres tranşează meciul şi înscrie cel de-al treilea gol al londonezilor. Chelsea - Steaua: 3-1.

Min. 68 Chipciu avansează spectaculos în careul lui Cech, însă este înepărtat în ultimul moment de A. Cole.

Min. 64 David Luiz şutează periculos pe poarta Stelei, dar Tătăruşanu este pe fază.

Min. 61 Chipciu şutează periculos, dar mingea este respinsă de Cech.

Min. 58 GOL! Chelsea execută o lovitură liberă şi John Terry îşi aduce echipa în avantaj. 2-1 pentru englezi.

Min 57 Rîpă primeşte un galben şi Chelsea are lovitură liberă.

Min. 54 Acelaşi Bourceanu trimite pe lângă poarta lui Cech, după o pasă a lui Chipciu.

Min. 49 Bourceanu este penalizat cu galben după un fault la Mata.

Min. 48 Adi Popa se apropie de poarta lui Cech, Steaua rămâne periculoasă.

A început a doua repriză, scor 1-1 la partida disputată pe Stamford Bridge.

Min. 45  GOL! Bourceanu execută un alt corner, iar Chiricheş este pe fază şi reuşeşte golul egalizator. Chelsea - Steaua: 1-1.

Min. 44 Adi Popa reuşeşte să pătrundă în careul lui Chelsea, însă A. Cole îl blochează. Steaua execută cornerul prin Bourceanu, însă nu se concretizează prin nicio ocazie.

Min. 40 Chelsea domină careul stelist, Hazard are o ocazie uriaşă, dar Tătăruşanu are o intervenţie remarcabilă şi respinge mingea.

Min. 36 Torres şutează de la marginea careului, însă mingea trece pe lângă poartă.

Min. 33 GOL! Chelsea înscrie golul de 1-0 prin Juan Mata.

Min. 27 Echipa lui Reghecampf reuşeşte să deţină controlul partidei.

Min. 24 Azpilicueta cade la pământ după un fault al lui Latovlevici. Arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 23 Hazard are o ocazie uriaşă, însă Tătăruşanu este pe fază. Obi Mikel profită de debandada roş-albaştrilor şi şutează, dar mingea trece pe deasupra porţii.

Min. 20 Tănase şutează de la marginea careului, însă Cech reţine.

UPDATE Un spectator a intrat pe teren, însă a fost scos de pe gazon la scurt timp.

Min. 17 Bourceanu îl depăşeşte pe Obi Mikel, însă mingea trece pe lângă poartă.

Min. 13 Raul Rusescu are prima mare ocazie la poarta lui Cech, însă mingea trece pe lângă poartă. Steaua execută cornerul, însă fotbaliştii lui Benitez sunt pe fază şi preiau controlul.

UPDATE Pe Stamford Bridge răsună vocile suporterilor stelişti, care se fac auziţi în ciuda inferiorităţii numerice (aproximativ 7.000 de români sunt în tribunele londonezilor).

Min. 7 Adi Popa încearcă să scape să iasă pe contraatac, însă este faultat. Arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 5 Torres se află în careul stelist şi primeşte mingea, însă Szukala este pe fază şi respinge.

Min. 3 Cel mai scump fotbalist din lotul lui Chelsea, Juan Mata, încearcă o centrare, însă mingea nu este preluată de niciun coechipier.

Min. 2 Chelsea domină începutul meciului, însă steliştii reuşesc să recupereze mingea. Nicio ocazie până la acest moment.

Min. 1 Se dă startul partidei.

UPDATE Steaua este susţinută în tribune de aproximativ 7.000 de români.

Cel mai probabil, Laurenţiu Reghecampf va aborda partida Chelsea - Steaua cu acelaşi 11 ca în prima manşă a optimilor de finală Europa League, cu toate că prezenţa lui Iasmin Latovlevici a ridicat semne de întrebare din pricina unor probleme la genunchi. Pe de altă parte, Chelsea ar putea alinia o echipă modificată faţă de tur, astfel încât ar putea se preconizează intrarea în joc a lui Ramires şi Mata, prin care Benítez speră îndreptarea rezultatului de pe Arena Naţională.