Liga Europa: Ajax, umilită acasă în faţa a 48.000 de fani. Mircea Lucescu, favorit la calificare cu Şahtior. Rezultatele serii

0
Mircea Lucescu

Formaţia din Amsterdam a fost eliminată, anul trecut, de Steaua în 16-imile Ligii Europa. Dacă atunci batavii au ratat calificarea, în retur, la penalty-uri, de această dată, ei s-au făcut de râs, încă prima manşă.

Liderul din Olanda a fost dezmembrat de FC Salzburg, liderul campionatului din Austria. După 35 de minute, „Amsterdam ArenA“ era în stare de şoc, în condiţiile în care scorul era deja 3-0 pentru oaspeţi. Probabil, fanii celor de la Ajax au sperat la o revenire spectaculoasă după pauză, însă partida s-a încheiat cu scorul stabilit în minutul 35, 3-0.

Moţi a învins în duelul românilor

Un alt rezultat-surpriză a fost victoria bulgarilor de la Ludogoreţ, la Roma, pe terenul celor de la Lazio, scor 1-0. Slovenul Roman Bezjak a marcat singurul gol al jocului în minutul 45. Italienii se pot considera chiar norocoşi, având în vedere că Ludogoreţ a ratat şi un penalty, în minutul 9, prin Diakov. Partea secundă a debutat furtunos, cu un penalty ratat de Lazio prin Felipe Anderson (50). Apoi, Diakov şi-a completat seara de coşmar, fiind eliminat pentru al doilea „galben“ (55). Egalitatea numrică s-a restabilit însă relativ repede, belgianul Cavanda văzând şi el „roşu“ (73).

S-a terminat 1-0 pentru Ludogoreţ la care Cosmin Moţi a fost titular şi integralist. De partea cealaltă, Ştefan Radu a bifat şi el toate cele 90 de minute la Lazio.

„Il Luce“, rezultat bun la Plzen

Duelul echipelor venite din grupele Ligii Campionilor, Viktoria Plzen (Cehia) şi Şahtior Doneţk (Ucraina) s-a încheiat 1-1. Cum partida s-a disputat în Cehia, rezultatul îi avantajează pe elevii lui Mircea Lucescu. Gazdele au deschis scorul prin Tecl (62), dar brazilianul Luiz Adriano a egalat repede (64).

Iată rezultatele complete ale serii în 16-imile Ligii Europa

Anji - Genk 0-0

Dnipro - Tottenham 1-0

La gazde, Alexandru Vlad n-a fost în lot. La oaspeţi, Vlad Chiricheş, accidentat, a lipsit.

Juventus - Trabzonspor 2-0

La oaspeţi, Alex Bourceanu a fost titular şi a jucat 67 de minute (VEZI CE A FăCUT)

Cernomoreţ Odessa - Lyon 0-0

Esbjerg - Fiorentina 1-3

Dinamo Kiev - Valencia 0-2 (Meci disputat în Cipru)

PAOK Salonic - Benfica 0-1

La gazde, Costin Lazăr a fost titular şi a jucat 82 de minute.

Slovan Liberec - AZ Alkmaar 0-1

Betis - Rubin Kazan 1-1

Swansea - Napoli 0-0

Maribor - Sevilla 2-2

Viktoria Plzen - Şahtior Doneţk 1-1

Lazio - Ludogoreţ 0-1

La gazde, Ştefan Radu a fost titular şi căpitan. La oaspeţi, Cosmin Moţi a fost titular. Ambii au jucat tot meciul.

Ajax - FC Salzburg 0-3 (Video: gol de la jumătatea terenului încasat de Ajax)

Maccabi Tel Aviv - FC Basel 0-0

Porto - Frankfurt 2-2

*Partidele-retur se vor disputa la 27 februarie.