Liga Campionilor - Atletico o bate clar pe Juventus, Man City, cu om în minus, o întoarce pe Schalke în ultimele 5 minute

0
pep guardiola FOTO odd andersen/afp

Miercuri seara, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor la fotbal, Atletico Madrid a trecut pe teren propriu de Juventus Torina, scor 2-0, în timp ce Manchester City s-a impus greu, 3-2, pe finalul deplasării de la Schalke.

Ateltico Madrid - Juventus Torino 2-0

Meciul vedetă al zilei a dezamăgit la capitolul spectaculozitate. Juvetus a lăsat impresia că a intrat pe teren doar cu intenţia de a nu primit gol. De altfel, italienii şi-au creat doar două oportunităţi decente de a înscrie tot meciul. Gazdele au insistat mai mult în atac şi au dat lovitura pe finalul partidei prin Gimenez '78 şi Godin '83

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Koke, Thomas, Rodri, Saul Niguez - Costa, Griezmann

Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Dybala - Mandzukic, Ronaldo

Schalke - Manchester City 2-3

Aguero a deschis scorul în minutul 18, după o gravă eroare în apărarea gazdelor, dar Schalke a întors rezultatul prin dubla lui Bentaleb 38 şi 45, ambele goluri fiind înscrise din lovituri de la 11 metri. Situaţia lui Manchester Cit s-a complicat teribil în minutul 68,  când englezii au rămas în 10 oameni, după ce Otamendi a văzut al doilea cartonaş galben. Cu toate acestea, jucătorii antrenaţi de Pep Guardiola (foto) nu au renunţat la jocul ofensiv şi au reuşit să câştige după golurile lui Sane '85 şi Sterling '90.

Schalke: Fahrmann - Caligiuri, Bruma, S.Sane, Nastasic, Oczipka - Serdar, McKennie, Bentaleb, Mendyl - Uth

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte - De Bruyne, Fernandinho, Gundogan, David Silva - Bernardo Silva, Aguero, Sterling

Meciurile retur vor avea loc pe 12 martie.