Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Sankt Petersburg

0
Irina Begu
Irina Begu

Perechea Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Sankt Petersburg (Rusia).

Begu şi Niculescu au învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-1, 6-3, după 59 de minute, cuplul Lenka Kuncikova/Elise Mertens (Cehia/Belgia). Mertens ar putea fi una dintre adversarele României în meciul din turul I al Grupei Mondiale II a Fed Cup, care se va disputa în 11 şi 12 februarie, în Sala Polivalentă din Bucureşti, a relatat News.ro.  În sferturile de finală, Irina-Camelia Begu şi Monica Niculescu vor întâlni perechea Daria Gavrilova/Kristina Mladenovic (Australia/Franţa), cap de serie numărul 3, care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-4, de cuplul Demi Schuurs/Renata Voracova (Olanda/Cehia).

Pentru calificarea în sferturi de finală la Sankt Petersburg, Begu şi Niculescu vor primi câte 100 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 6.165 de dolari.