Halep la Wimbledon: Simona a aflat numele jucătoarei cu care se va duela luni. A bătut tot în calificări

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep (2 WTA) va întâlni în partida din runda inaugurală o adversară cu care s-a intersectat o singură dată în circuitul WTA.

Simona Halep va debuta în Wimbledon 2017 în compania Marinei Erakovici (Noua Zeelanda, 129 WTA). Sportiva în vârsta de 29 de ani a trecut de trei meciuri în calificări pentru a ajunge pe tabloul principal.

Pe rând, Erakovici le-a învins pe:

*Sadikovici (221 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-2

*Peterson (172 WTA), scor 6-1, 7-5

*Aiava (170 WTA), scor 6-3, 6-2

Halep şi Erakovici s-au întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în 2015, la US Open. Atunci, românca s-a impus prin retragerea adversarei care n-a mai continuat după ce era condusă cu 6-2, 3-0.

Cea mai bună performanţă pentru Erakovici la Wimbledon de până acum a fost accederea în turul III, în trei rânduri: în 2008, 2013 şi 2016.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite