Gata cu Sharapova: rusoaica e eliminată de la US Open de o manieră dureroasă. Cine a scos-o după un meci dramatic

0
Maria Sharapova

Maria Sharapova (146 WTA) s-a oprit, în optimi, la Flushing Meadows, după ce a trecut, pe rând, de Halep (2 WTA), Babos (59 WTA) şi Kenin (139 WTA). Totuşi, pentru sportiva de 30 de ani urmează un salt spectaculos în ierarhia WTA.

Maria Sharapova a fost învinsă de Anastasija Sevastova (17 WTA) în optimile de la US Open 2017. Rusoaica a pornit excelent şi a condus cu 4-1 în primul set, înainte de a-l adjudeca, totuşi nu fără emoţii, scor 7-5.

Setul secund a fost la discreţia lui Sevastova care, după un prim game luat de Sharapova, a condus cu 3-1 şi 5-3, înainte de a se impune cu 6-4.

Decisivul a fost dominat de Sevastova! Aceasta a condus cu 3-0 şi 5-2. La acest scor, a servit pentru câştigarea meciului şi, chiar dacă Sharapova a salvat trei mingi de meci, Sevastova a valorificat-o pe a patra şi a ajuns în sferturile de la US Open. Acolo, sportiva din Letonia o va întâlni pe Stephens (83 WTA).

Pentru Sharapova urmează o urcare importantă în clasamentul mondial, ea urmând să ajungă pe locul 100 WTA.