Coasta de Fildeş - Togo 2-1 în Cupa Africii pe Naţiuni. Gervinho a fost salvatorul ivorienilor

0
Ivorienii lui Drogba au obţinut prima victorie în această ediţie a Cupei Africii

Coasta de Fildeş a obţinut la limită prima victorie din această ediţie a Cupei Africii pe Naţiuni. Gervinho a fost salvatorul ivorienilor, reuşind golul victoriei în minutul 88 al primului meci din grupa D.

Coasta de Fildeş este una dintre pretendentele la câştigarea Cupei Africii din acest an. Ivorienii coordonaţi din teren de starul Didier Drogba au avut însă un meci nu tocmai facil contra naţionalei statului Togo.

Coasta de Fildeş a deschis scorul rapid, în minutul 8, prin Yaya Toure. În prelungirile primei reprize, Togo a egalat la 1. În partea a doua, togolezii au avut un gol anulat şi meciul părea că se îndreaptă către o remiză. Nu a fost de acord Gervinho, atacantul lui Arsenal, care a adus victoriei pentru Coasta de Fildeş cu două minute înainte de fluierul de final.

Tot în grupa D a Cupei Africii pe Naţiuni se va juca în această seară de la ora 20.00 Tunisia - Algeria.

Coasta de Fildeş: Copa - Eboue, Bamba, Toure, Tiene - Gradel, Zokora, Ya Konan, Gervinho - Drogba, Toure.

Togo: Agassa - Djene, Bossou, Nibombe, Mamah - Romao, Akakpo, Amewou - Gakpe, Ayite, Adebayor.