Buzărnescu, de neoprit: Mihaela face cel mai bun turneu din ultimele luni şi e la trei victorii de câştigarea trofeului

0

Mihaela Buzărnescu (37 WTA) pare că a revenit pe drumul cel bun, după o perioadă dificilă în care a părăsit mai multe competiţii, încă după primul meci.

Mihaela Buzărnescu are două victorii fără set pierdut la Praga şi îşi aşteaptă deja viitoarea adversară în sferturi.

După ce a trecut de Haddad Maia (63 WTA) în runda inaugurală, astăzi, românca de 29 de ani s-a impus şi în duelul cu Antonia Lottner (158 WTA). A fost 6-0, 7-6 pentru Buzărnescu. În setul doi, aceasta a apărat trei mingi de set, la 5-3 şi la 5-4, reuşind să-şi ducă adversara în tie-break. Aici, Buzărnescu s-a impus cu 9-7, după ce a apărat o nouă minge de set la 7-6!

Pentru ocupanta locului 37 mondial urmează un duel în sferturi cu Kristyna Pliskova (74 WTA) sau cu Qiang Wang (65 WTA).