Buzărnescu, victorie spectaculoasă la Praga: Mihaela merge în optimi şi şi-a aflat deja numele adversarei

0

Simona Halep (1 WTA) are câteva zile libere între turneul de la Stuttgart şi cel de la Madrid (7-13 mai), însă celelalte românce din Top 100 mondial continuă să joace în această perioadă.

Mihaela Buzărnescu (37 WTA) a traversat o formă slabă în ultima perioadă, înregistrând o victorie şi cinci înfrângeri până la debutul ei, astăzi, în turul I, la Praga.

Eliminată după primul meci la Indian Wells, Miami şi Lugano, sportiva de 29 de ani a reuşit să „dribleze“ un astfel de deznodământ la Praga, acolo unde a trecut de Haddad Maia (63 WTA). Românca s-a impus cu 6-1, 7-5, după o oră şi 26 de minute.

După un prim set câştigat confortabil, Buzărnescu a revenit de la 1-3 în setul doi şi a câştigat cu 7-5.

Pentru Buzărnescu urmează un duel în optimi cu Lottner (158 WTA).