VIDEO Bayern a câştigat Cupa Germaniei, după două goluri marcate în prelungiri, în faţa Borussiei Dortmund

0
Bavarezii arată trofeul fanilor. FOTO. Kicker.de

Bayern a reuşit eventul în Germania. După ce-a luat titlul, bavarezii au pus mâna şi pe Cupa Germaniei, 2-0 în finala cu Borussia Dortmund, după un meci în care rivalei i-a fost refuzat însă un gol clar, la 0-0.

Pe stadionul „Olimpic“ din Berlin, Bayern şi Borussia au avut nevoie de prelungiri pentru a stabili cine duce acasă Cupa Germaniei.

Echipa lui Klopp a fost dezavantajată clar însă în timpul regulamentar, în repriza secundă, când lovitura de cap a lui Mats Hummels a depăşit linia porţii, înainte de a fi respinsă de

Dante

Reuşita fundaşului central al Borussiei nu a fost validată de arbitri, deşi reluările arată că golul trebuia acordat.

Până la urmă Bayern a trecut în avantaj, în minutul 107, prin Arjen Robben, care a marcat al treilea său gol într-o finală de Cupa Germaniei, apoi Muller a risipit orice emoţie, cu golul de 2-0 (minutul 120+3).

Golurile lui Robben şi Muller

Golul refuzat Borussiei Dortmund

Citeşte şi

Ribery, atac la Guardiola, chiar înainte de finala Cupei Germaniei. Ce l-a nemulţumit pe mijlocaşul francez