VIDEO Bayern – Barcelona 4-0: Arbitraj catastrofal. Brigada din Ungaria a stricat un meci istoric. Două dintre golurile nemţilor ar fi trebuit anulate

0
Arbirul Viktor Kassai (d)  FOTO Reuters

Centralul Viktor Kassai şi asistenţii săi, Robert Kispal şi Gabor Eros, au fost complet depăşiţi de evenimente, marţi seară.

Bayern a făcut un „un meci perfect“, însă acest rezultat de 4-0 a fost posibil şi pentru că, în momentele cheie ale întâlnirii, nemţii au beneficiat de ajutorul arbitrilor.

Ce s-a întâmplat?

*N-au văzut un ofsaid. Bayern a zburdat pe teren, în repriza secundă, şi datorită faptului că a înscris pentru 2-0 destul de repede, în minutul 49. Totuşi, golul lui Gomez n-ar fi trebuit validat, fiindcă atacantul se afla în ofsaid. N-a fost un ofsaid uriaş, dar nici unul milimetric. Un tuşier valoros ar fi anulat golul.

*Fault evident, nesancţionat. În minutul 73, Robben a pătruns în careu, l-a depăşit pe Jordi Alba, însă, în mod normal, fundaşul spaniol l-ar fi putut bloca. N-a mai apucat, fiindcă a fost doborât de un body-check sănătos al lui Muller! Rămas singur, Robben a finalizat la colţul lung pentru 3-0. Totuşi, faultul lui Muller ar fi fost sancţionat şi de un arbitru de judeţeană, dar Vikor Kassai s-a făcut de râs la cel mai înalt nivel.

*N-au dat două penalty-uri. Dovadă că brigada din Ungaria a greşit nu cu rea intenţie, ci, pur şi simplu, din prostie, e faptul că, în prima repriză, nemţilor le-au fost refuzate două lovituri de pedeapsă. Pique (15) şi Alexis Sanchez (32) au comis două henţuri în careu, dar Vikor Kassai şi asistenţii săi n-au văzut nimic.

VEZI GOLURILE MECIULUI BAYERN - BARCELONA

CITEŞTE ŞI:

*VIDEO Bayern – Barcelona 4-0: Messi a ajuns la fel ca Adrian Cristea. Cifre îngrozitoare pentru cel mai bun jucător al lumii. „Adevărul“ prezintă statisticile unui meci istoric

*FOTO Bayern – Barcelona 4-0: Messi, luat la mişto. Argentinianul a făcut cel mai slab meci al carierei şi a ajuns subiect de bancuri

*VIDEO Bayern – Barcelona 4-0: bătuţi, dar fair-play. Catalanii au admis că au fost surclasaţi de o trupă superioară. Ce obiectiv au „extratereştrii“ pentru retur