Australian Open: Încep surprizele mari. Prima jucătoare de Top 10 care pleacă acasă după primul tur de la Melbourne

0

După ce în prima zi de la Australian Open au plecat acasă o serie întreagă de favorite, a doua zi aadus şi eliminarea priemi jucătoare din Top 10.

Ocupanta locului 10 in clasamentul WTA, americanca Venus Williams, a fost eliminata de britanica Johanna Konta.

Aceasta s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-2, dupa un meci ce a durat o ora si 20 de minute. Eliminarea surorii mai mari a Serenei Williams face ca Simona Halep să aibă un culoar şi mai bun către fazele superioare ale competiţiei, întrucât Venus putea să-i fie adversară în sferturile de finală.

Ieri au ieşit din competiţie Caroline Wozniacki, Sara Errani, Andrea Petkovici, Samatha Stosur şi alte trei jucătoare din Top 30.