Andreescu - Townsend, meci încântător la US Open: Optimile s-au încheiat cu un duel electrizant. Avem tabloul sferturilor

0

După ce a eliminat două românce la rând, trecând de Simona Halep (4 WTA) în turul II şi de Sorana Cîrstea (106 WTA) în turul III, americanca Taylor Townsend a dat în optimi de o adversară din Canada de origine română.

Nici că nu se putea un duel mai atractiv care se încheie optimile la US Open 2019, în proba feminină!

Taylor Townsend (116 WTA), una dintre marile revelaţii ale turneului s-a aflat faţă în faţă cu Bianca Andreescu, revelaţia sezonului în circuitul WTA. Iar în primul set, „Bibi“ a jucat fabulos: s-a dus la 4-0 şi s-a impus cu 6-1 în doar 32 de minute!

Setul doi a fost, parcă, în oglindă, cel puţin la început! Townsend a condus cu 3-0, după care s-a văzut egalată: 3-3. La 5-4 însă, americanca a avut minge de break la 40-30 pe care imediat a valorificat-o pentru a egala scorul la seturi: 6-4.

În decisiv, Andreescu şi-a arătat însă clasa superioară şi a câştigat, lejer, cu 6-2, după ce a irosit patru mingi de meci la 5-1.

La prima participare pe tabloul de la US Open, Bianca (19 ani) e în sferturi şi o va întâlni pe Mertens (26 WTA).

6 locuri va urca Bianca Andreescu în următorul clasament WTA până pe 9.