Ana Bogdan, finală ratată: Românca a făcut un prim set catastrofal, dar va urca spectaculos în clasamentul mondial

0

O confruntare dezechilibrată, dacă ne uităm la poziţiile ocupate în clasament de cele două jucătoare, se putea lăsa cu un eşec ruşinos pentru Ana Bogdan. Aceasta s-a redresat, totuşi, în setul doi.

Ana Bogdan (90 WTA) a obţinut trei victorii importante la Monterrey (Mexic), trecând, pe rând, de Rodriguez (296 WTA), Sorribes Tormo (115 WTA) şi de Collins (53 WTA), ultima fiind o americancă în mare formă.

Provocarea din semifinale s-a dovedit a fi însă prea mare pentru sportiva de 25 de ani. Aceasta a fost învinsă de Garbine Muguruza (3 WTA), scor 0-6, 5-7. Meciul a durat o oră şi 22 de minute. În finală, Muguruza o va întâlni pe Babos (44 WTA).

Graţie parcursului de la Monterrey, Ana Bogdan va urca 14 locuri în clasamentul mondial până pe locul 76.