Alegeri prezidenţiale 2014. Dragnea: Scorul este 53% - 47% pentru Iohannis. Blaga: Avem peste un milion de voturi în faţă
0Şeful de campanie al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea, a declarat că Klaus Iohannis a câştigat alegerile prezidenţiale cu scorul 53%, pe când Victor Ponta, candidatul PSD-PC-UNPR a obţinut 47%.
UPDATE Vasile Blaga: „Aş vrea să declar că după numărarea voturilor din 90,53% din secţii, preşedintele României se numeşte Klaus Iohannis chiar dacă toţi ar vota invers în momentul acesta. Poporul român a ales calea dreaptă. Pentru modul în care a organizat alegerile, îi cer demisia premierului Victor Ponta. Nu are rost să vorbim de Meleşcanu, de cel dinainte. Domnia sa şi cu Dragnea au organizat aceste alegeri. Avem peste un milion de voturi în faţă. Klaus Iohannis: 54,39, Victor 45,61%”, a declarat co-preşedintele ACL.
Blaga a precizat că ACL a numărat voturile şi din diasporă, în 135 de secţii, adică în 42% din acestea, iar Klaus Iohannis a obţinut 83,5%, în timp ce Victor Ponta a obţinut 16,5%.
Liviu Dragnea: „Guvernarea va fi menţinută în continuare. Nu are de gând să-şi dea demisia şi nu-şi va da demisia Victor Ponta. Este vorba de un curent de ură şi dezbinare, ceea ce nu este în regulă. România poate fi puternică dacă rămâne unită. Din 95% din secţii încărcate, scorul este de 53% la 47% pentru Iohannis“, a declarat Liviu Dragnea.
Premierul Victor Ponta şi-a recunoscut înfrângerea şi l-a felicitat pe Iohannis de victorie. Klaus Iohannis, candidatul ACL la alegerile prezidenţiale, le-a mulţumit tuturor românilor, în special celor din diapora, care au ieşit la vot astăzi. „Am câştigat! Ne-am luat ţara înapoi!“, a fost mesajul lui Iohannis.
Întrebat la Antena 3 dacă ia în calcul să demisioneze din funcţia de premier, Victor Ponta a răspuns: „Resping categoric să îmi dau demisia din funcţia de prim-ministru atâta timp cât nu mi-a cerut nimeni demisia“.
Monica Macovei îi cere lui Victor Ponta demisia pentru organizarea votului în diaspora. „Ponta, dă-ţi demisia! La Londra sunt mii de oameni încă la cozi la secţiile de votare. În Paris şi Torino, românii sunt alungaţi de la secţiile de votare cu gaze lacrimogene. Guvernul pe care îl conduci şi-a bătut joc de români“, a scris Macovei, pe Facebook.
Citeşte şi:
Klaus Iohannis, candidatul ACL la alegerile prezidenţiale, le-a mulţumit tuturor românilor, în special celor din diapora, care au ieşit la vot astăzi. Premierul Victor Ponta şi-a recunoscut înfrângerea şi l-a felicitat pe Iohannis de victorie.
Alegerile prezidenţiale 2014 au ajuns în turul doi. Bătălia pentru preşedinţia României se desfăşoară între Victor Ponta (PSD) şi Klaus Iohannis (ACL).
Datele furnizate de PSD indică faptul că, la ora 11.00, candidatul PSD ar fi fost votat de 61% din români, în timp ce pentru prezidenţiabilul ACL, Klaus Iohannis, şi-ar fi exprimat opţiunea de vot 39% din electorat. Datele ACL arată diferit: 56% pentru Victor Ponta la 44% pentru Klaus Iohannis.