Guvernul de la Chişinău a transformat miliardele furate din sistemul bancar în datorie de stat. Igor Dodon cere demisia Executivului: Filip va plăti penal! VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO colaj
FOTO colaj

Guvernul Republicii Moldova a votat luni, 26 septembrie, asumarea răspunderii în faţa Parlamentului pentru un pachet de şapte legi. Cel mai controversat proiect de lege a fost cel de transformare a celor aproape 14 miliarde de lei, bani furaţi din sistemul bancar, în datorie de stat. Astfel, statul va plăti în decursul a 25 de ani toţi aceşti bani Băncii Naţioanale, cu o dobândă de 5% anual.

Nu poporul trebuie să restituie miliardul furat, ci hoţii care au guvernat

Într-un an de zile te sui la deal şi într-un ceas te cobori la vale. Aşa spune o vorbă din popor şi ea se referă cum nu se poate mai bine la acţiunea de azi a Guvernului Filip.

Tot anul acesta Filip a încercat să ne asigure că este eficient şi se gândeşte la binele poporului. Unii au început să-l creadă. Dar astăzi chiar şi cei mai creduli cetăţeni au înţeles că promisiunile Guvernului Filip au fost sterile, au fost de ochii lumii, au fost de fapt nişte minciuni.

Cum i s-a ridicat mîna acestui Guvern să voteze şi să-şi asume răspunderea pentru tocmai 7 legi şi să pună recuperarea miliardului pe seama cetăţenilor? Oare ei nu au luat lecţii de la ce au păţit celelalte guvernări, oare Filip vrea pe urmă se se scuze prin faptul că a fost şi el „un simplu prim ministru”? Oare ei cred că mandatul şi protecţia lor politică vor fi veşnice?

Leancă încă nu a plătit penal pentru acţiunile sale. Dar va plăti. La fel şi Filip. El riscă să fie printre cei care vor întoarce miliardul stând după gratii. Nu poporul trebuie să restituie miliardul furat, ci hoţii care au guvernat.

Declar că vom iniţia o moţiune de cenzură împotriva guvernului. Furtul repetat din sistemul financiar bancar nu poate fi admis, nici cel din buget sau din buzunarul cetăţenilor. Şi aşa nu avem bani pentru pensii, salarii, burse.

Partidul Socialiştilor cheamă toţi deputaţii să semneze moţiunea împotriva Guvernului, indiferent de culoare politică sau optiuni geopolitice.

Acum fiecare deputat are una din puţinile şanse să demonstreze de ce i-a fost încredinţat mandatul. Miliardele furate trebuie să le intoarca hoţii, nu poporul. Să ne mobilizăm!

Amintim că luni, 26 septembrie, Guvernul şi-a asumat răspunderea pentru un pachet de şapte legi, adoptarea cărora este o condiţie pentru semnarea acordului de finanţare cu Fondul Monetar Internaţional în luna octombrie al acestui an.

Premierul Pavel Filip a declarat în cadrul şedinţei de Guvern că  modalitatea de adoptare a acestor legi a fost coordonată cu membrii FMI şi cu majoritatea parlamentară.

„Dacă mergem pe formula clasică, ar înseamna să pierdem încă câteva săptămâni. Riscul este că, dacă nu avem în octombrie un program cu FMI, nu vom avea finanţări de la alţi parteneri de dezvoltare. Este important să mergem pe această formulă pentru a avea stabilitate financiară şi banii de la partenerii de dezvoltare să ajungă în acest an bugetar”, a menţionat Pavel Filip.

 

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite