Primăria promite să facă ordine la blocul C3
0
După ce reprezentanţii Policlinicii Salvosan Ciobanca şi locuitorii din blocurile din zonă au depus, la Primăria Municipiului Zalău, mai multe petiţii prin care sesizau abuzurile la care sunt supuşi cu toţii de către locatarii din blocul de locuinţe sociale C3, municipalitatea pare decisă să facă ordine, în sfârşit, în haosul generalizat din zonă.
După ani de zile în care cei ce locuiesc sau care muncesc în apropierea blocului de locuinţe sociale C3 au avut de îndurat înjurăturile, violenţele, zgomotul, mirosul şi disconfortul general produs de locatarii locuinţelor sociale de acolo, Primăria Zalău promite să ia, în sfârşit, măsuri pentru remedierea situaţiei. Demersul municipalităţii vine după ce în ultimele săptămâni reprezentanţii Policlinicii Salvosan Ciobanca Zalău, ce funcţionează în imediata apropiere, şi locuitorii blocurilor din jur, au depus la primărie mai multe petiţii în care înşiră abuzurile şi faptele antisociale produse de locatarii amintiţi. Zilele trecute, municipalitatea şi-a trimis inspectorii pe teren pentru a verifica aspectele semnalate în petiţii, constatându-se că ele se confirmă. „Se fac investigaţii în vederea inventarierii tuturor problemelor cum ar fi cele de tulburare a liniştii publice, vandalism, neplata obligaţiilor de către chiriaşi, inclusiv depistarea celor care ajung în spaţiile respective fără contract de închiriere”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al primăriei, Manuela Ghiuruţan. Potrivit acesteia, după finalizarea cercetărilor se va decide şi ce e de făcut pentru a rezolva situaţia de acolo. „După finalizarea acestor investigaţii se va decide asupra modului de acţiune, mergând până la evacuarea unor persoane”, a precizat ea.
Între timp, pe... fir au intrat şi jandarmii, ofiţeri ai Compartimentului Prevenirea şi Combaterea Faptelor Antisociale din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Sălaj desfăşurând acolo chiar azi o acţiune de prevenire şi informare a locatarilor. „Având în vedere faptul că, în ultima perioadă, au existat mai multe sesizări privind comportamentul neadecvat al unor locatari din acest imobil, jandarmii au organizat şi desfăşurat o acţiune preventiv informativă, în cadrul căreia au pezentat aspecte cu privire la respectarea normelor de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice. Astfel, ofiţerii din cadrul inspectoratului au mers din uşă în uşă, au stat de vorbă cu locatarii, recomandările jandarmilor urmărind conştientizarea acestor cetăţeni asupra efectelor negative ce decurg dintr-un comportament violent şi admiterea necesităţii adoptării unei atitudini de toleranţă, înţelegere şi respect faţă de cei din jur”, au precizat, într-un comunicat de presă, reprezentanţii Jandarmeriei.