Absolvenţii de liceu, aşteptaţi la AJOFM. De ajutorul de şomaj pot beneficia şi cei care nu şi-au luat bacalaureatul
0
Cei peste 2.600 de absolvenţi de liceu de anul acesta mai au doar câteva zile la dispoziţie pentru a se înregistra la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sălaj şi pentru a beneficia, astfel, de indemnizaţie de şomaj.
Potrivit reprezentnaţilor AJOFM Sălaj, pentru a beneficia de prevederile Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, trebuie să se înregistreze în evidenţa A.J.O.F.M Sălaj într-o perioadă de 60 de zile de la data absolvirii (31 mai).
Înregistrarea absolvenţilor se face la agenţia unde este arondată localitatea de domiciliul, absolvenţii având nevoie de actul de identitate, în original şi în copie, certificatul de naştere, în original şi copie; adeverinţa medicală cu menţiunea “apt de muncă” sau „clinic sănătos”;adeverinţă de la Administra Financiară cu veniturile realizate;actul de absolvire a formei de învăţământ, în original şi copie.
Dacă în această perioadă, de 60 zile, de la data absolvirii, nu au reuşit să se încadreze în muncă, pot solicita acordarea indemnizaţiei de şomaj, dar asta numai dacă nu urmează o formă de învăţământ la data solicitării dreptului şi nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indicatorul social de referinţă, în vigoare în luna pentru care se face dovada.
Indemnizaţia de şomaj se acordă pe o perioadă de 6 luni, iar cuantumul este 50% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii dreptului.
Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu program normal de lucru, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de angajare, egală cu valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare la data încadrării. Acest drept se solicită în termen de maximum 60 de zile de la data angajării.
Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajează în perioada de acordare a indemnizaţiei, cu program normal de lucru, pentru o perioada mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o sumă egală cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, până la expirarea perioadei de acordare a acesteia, daca nu s-ar fi angajat. Acest drept se solicită în termen de maximum 60 de zile de la expirarea celor 12 luni de la data angajări.
Citeşte şi Rezultate bacalaureat 2013: Notele după contestaţii au făcut câţiva candidaţi fericiţi