HC Vaslui-HCM Făgăraş 37-28, în preliminariile Cupei României: primul meci oficial câştigat din acest an

0
Handbaliştii vasluieni au învins la 9 goluri diferenţă FOTO: hcvaslui.ro

HC Vaslui a reuşit să câştige meciul tur din preliminariile Cupei României la handbal, după ce au învins fără probleme, astăzi, pe teren propriu, pe cei de la HCM Făgăraş.

Debutul handbaliştilor vasluieni în Cupa României a coincis cu un succes în faţa celor de la HCM Călăraşi. Cu toate că au început partida mai slab, elevii lui Leonard Bibirig şi-au revenit pe parcurs, iar la pauză au intrat în avantaj cu patru goluri, scor 18-14.

Repriza a doua a aparţinut în totalitate vasluienilor, spre deliciul celor aproximativ 500 de suporteri, la jumătatea acestei părţi gazdele conducând cu şapte goluri avantaj, scor 26-19. Încurajaţi exemplar de pe margine şi din tribune, trupa lui Bibirig şi Cozma s-a mobilizat, iar până la final a mai reuşit să înscire de 11 ori, în timp ce oaspeţii au mai înscris şi ei de 9 ori.

Partida retur este programată pentru data de 19 ianuarie. Pentru preliminariile Cupei României, ediţia 2014, s-au înscris opt formaţii din ligile inferioare.