HC Vaslui-Dinamo II 46-29: victorie fără emoţii pentru elevii lui Bibirig

0
Elevii lui Leonard bibirig au învins fără emoţii FOTO:adevarul

La ultima partidă de pe teren propriu, HC Vaslui a reuşit, astăzi, o victorie fără emoţie în faţa dinamoviştilor de la echipa a doua, oferind un cadou frumos celor peste 300 de suporteri.

Pracitc, elevii antrenaţi de Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma, şi-au ridiculizat adversarii, care nu au contat în joc decât primele 10 minute. Mult mai determinaţi, vasluienii au început să revină în joc, iar după primul sfert de meci, tabela arăta scorul de 9-4. În minutul 21, diferenţa a crescut la şase goluri, scor 14-8, pentru ca la pauză, elevii profesorilor Liviu Gugleş şi Laurenţiu Cozma să plece cu un avans de nouă goluri, scor 20-11.

La reluare, handbaliştii gazdă au avut un adevărat galop de sănătate, marcând gol după gol. În partea a doua s-a remarcat Pleşca, portarul vasluian apărând o aruncare de la şapte metri şi Moldovanu, care a făcut cea mai bună repriză de când este la Vaslui, marcând şase goluri. Acelaşi Moldovanu se remarcă, iar la finalul partidei a fost declarat golgheterul partidei  cu 10 reuşite. La finalul celor 60 de minute regulamentare de joc, tabela de marcaj arăta 46-29 în favoarea gazdelor, care întâlnesc în ultima etapă Universitatea Târgovişte, meci care va avea loc sâmbătă.