FOTO Dorel de Huşi. Cum s-a surpat o şosea proaspăt „reparată” sub roţile unui autoturism
0
O femeie din Huşi a trecut prin momente de panică luni, 15 iunie. În momentul în care a intenţionat să parcheze autoturismul, conducătoarea auto simţind cum roţile maşinii sunt înghiţite de şosea.
Femeia locuieşte pe strada Alexandru Giugaru din Huşi, iar luni după amiază, la întoarcerea de la serviciu a vrut să îşi parcheze autoturismul aşa cum procedea de obicei, în faţa blocului. În momentul în care a efectuat manevra de dat înapoi, şoseaua s-a surpat sub roţile din spate.
În zonă, societatea de Aquavas a efecuat lucrări de înlocuire a ţevilor de canalizare de mai bine de o lună, iar strada figureaza ca fiind finalizată.
”Am sunat la SC Aquavas SA Husi, dar mi s-a spus de către dispecerul de serviciu ca aceasta "lucrare", în care am nimerit eu cu masina figurează ca o lucrare terminată şi nu are cu ce să mă ajute. Aşa a fost înştiinţat de catre inginerul care s-a ocupat de lucrare. Pană nu am sunat la Politţia Huşi, problema nu s-a rezolvat. ”, a declarat huşeanca.
În zonă s-a deplasat un echipaj de Poliţia Huşi care avea să constate că şoseaua era acoperită cu pământ în zona ţevilor de canalizare unde au lucrat muncitorii societaţii de salubrizare. La solicitarea poliţiştilor, reprezentanţii societăţii s-au deplasat în zonă. Tot ei au fost cei care au scos autoturismul blocat în movila de pamânt. După acest incident, muncitorii au împrejmuit zona.






