CSU Galaţi-HC Vaslui 24-35 (12-18): lider al seriei după primele trei etape

0
Handbaliştii vasluieni au câştigat făr probleme acest meci FOTO:adevarul

HC Vaslui a reuşit un nou succes în cea de-a treia etapă a Divizie A la handbal, după ce a învins-o, ieri, în deplasare pe CSU Galaţi la 11 goluri diferenţă.

Patida a început destul de echilibrat, spre disperarea lui Leonard Bibirig, tabela de marcaj arătând egalitate, scor 7-7, în minutul 15. Conduşi din teren de experimentatul Sandu Iacob, vasluienii s-au mobilizat şi au reşit imediat să se desprindă de adversar, intrând la pauză cu un avantaj de şase goluri.

Cea de-a doua repriză aparţine în totalitate vasluieilor, care au intrat hotărâţi pe teren să nu trăiască periculos. Cu toate astea, gălăţenii reuşesc să mai reucă din diferenţă, în minutul 52 scorul fiind de 22-26. În acel moment, Leonard Bibirig a cerut time-out, iar elevii săi s-au descătuşat, până la finalul partidei reuşind să mai înscrie de nouăori, în timp ce gazdele mai punctează doar de două ori.