Vojvodina Novi Sad - ACS Poli 3-0. Câştigătoarea Cupei Serbiei a adus prima înfrângere echipei timişorene

0

ACS Poli a pierdut pentru prima oară în această vară, într-un meci amical extrem de puternic, contra Vojvodinei Novi Sad, câştigătoarea Cupei Serbiei în 2014.

În jocul disputat în complexul sportiv de cinci stele din localitatea Veternik, elevii lui Dan Alexa au avut o primă repriză foarte bună, în care nu s-a simţit diferenţa de valoare între cele două grupări. Gazdele au izbutit însă să deschidă scorul, în minutul 43, atunci când Todorov l-a faultat pe Veselinovici la limita careului de 16 metri. Penalty-ul dictat de arbitru a fost transformat tot de Veselinovici.

Vojvodina era echipa mai bine pregătită, sârbii jucând deja în acest sezon de eurocupe iar în weekend-ul viitor vor debuta în campionat.

În partea a doua, Dan Alexa a trimis în teren şi jucători aflaţi în teste, şi mai mulţi juniori, Vojvodina a mai înscris de două ori pe contraatac, prin Makaric (minutul 56) şi Stojanovic (minutul 77), cu execuţii din careul mare.

ACS Poli a început partida cu şapte jucători cu vârste până în 21 de ani: Pap, Belu, Cânu, Bocşan, Todorov, Bărbuţ, Petre, Lazăr, Carlos Eduardo, Kneeshaw, Stavric.

După pauză au mai intrat Ionuţ, Cruceru, Trandu, Popovici, Trandu, Morariju, Balaure, Bălace, Nanu, Rogoveanu.