FOTO Timişoara devine din nou campioana României la rugby

0
Timişoara din nou campioană la rugby Foto Ştefan Both

Jucătorii sud-africanului Chester Williams au reşit performanţa de a câştiga pentru a doua oară consecutiv titlul de campioană, după un meci greu cu CSM Baia Mare.

Ora exactă în rugbyul românesc se dă la Timişoara, de doi ani încoace. Jucătorii de la RCM au reuşit performanţa de a-şi păstreza titlul de campionă în meciul jucat pe stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti. În finala campionatului, elevii lui Chester Williams au întâlnit CSM Baia Mare, echipă pe care a învins-o în ultimul act şi în 2012. Rugbyştii de pe Bega s-au simţit ca pe teren propriu în capitală. Patru autobuze pline cu suporteri au făcut deplasarea la Bucureşti şi au luat loc în tribuna a II-a, iar alţi numeroşi fani au făcut deplasarea cu maşinile personale pentru a-şi încuraja favoriţii în meciul cu maramureşenii.

Prima repriză a fost la îndemâna timişorenilor care au deschis scorul prin Morison, care a făcut 5-0 după un eseu, însă Calafeteanu a ratat transformarea. Ştiinţa a redus din handicap prin reuşita lui Falamoe. Burcea marchează un nou eseu pentru galben-albaştri, iar Calafeteanu nu mai ratează şi duce scorul la 12-5. Pop reduce diferenţa prin două lovituri de penalizare, însă Shenan a reuşit înainte de pauză să culce balonul în terenul de ţintă advers.

La pauză scorul a fost 19-9 pentru bănăţeni, însă a venit o repriză secundă care a dat mari emoţii celor de la RCM Timişoara. Mai întâi Calafeteanu a marcat din nou din lovitură liberă. Pop mai are o lovitură de pedeapsă, iar rugbiştii de la Baia Mare, mult mai puternici din punct de vedere fizic, au pus presiune pe jucătorii lui Chester Williams, iar până în ultimele secunde băimărenii s-au aflat în apropierea de terenul de ţintă al timişorenilor.

Rugbiştii timişorenii sunt aşteptaţi să prezinte trofeul celor de acasă în cadrul unui eveniment care va fi organizat astăzi în Piaţa Victoriei, de la ora 18.00, când pe scena din faţa Operei va avea loc şi un concert cu trupa Cargo.