Duelul golgeterilor, câştigat de Eric. Pandurii Târgu Jiu învinge cu 3-2 la Timişoara

0
Oltenii au câştigat un meci cu răsturnări de situaţie. FOTO: Mediafax

Echipa gorjeană s-a ”mutat” la Timişoara pentru câteva zile, venind direct de la Florenţa, unde a jucat în Liga Europa. Duminică seara, Pandurii a câştigat cu 2-3 în faţa echipei antrenate de Aurel Şunda, după ce ACS Poli a condus de două ori, iar marţi joacă în Cupă, cu Ripensia.

ACS Poli Timişoara a intrat bine în partida cu Pandurii, iar în minutul 6 conducea cu 1-0 după golul lui Szekely. Oaspeţii au căutat, fără prea mult succes, să înscrie golul egalării, care a venit abia în prelungirile primei repreize, din şutul de la 25 de metri al lui Momcilovic, fază la care timişorenii au protestat pentru că timpul regulamentar ar fi expirat deja.

În mitanul secund, cei care au ţinut mai mult mingea au fost oltenii, însă golul a venit din partea timişorenilor, după o acţiune frumoasă creată şi finalizată de doi jucători tineri în minutul 76. Claudiu Belu - Iordache (20 de ani) a pornit într-o cursă din propria jumătate, s-a apropiat de careul advers şi i-a pasat inspirat lui Bărbuţ (18 ani), care a şutat cu exteriorul, la colţul lung, de la 15 metri lateral dreapta.

ACS a condus doar câteva minute pe tabelă, pentru că Eric a restabilit egalitatea în minutul 79. Lovitura decisivă a dat-o Di Stefano, în minutul 84, cu un şut de la 30 de metri. ”Ne-a lipist experienţa primei ligi, am condus de două ori şi nu am reuşit să menţinem avantajul. Dacă aveam mai multă experienţă şi nu ne retrăgeam în apărare, poate reuşeam să obţinem măcar un punct. Sper să marchez în continuare, iar echipa să câştige. Azi nu pot să fiu fericit că am marcat, pentru că am pierdut”, a spus Szabolcs Szekely la DigiSport. Szekely a marcat opt goluri în acest sezon, la fel de multe ca şi adversarul de azi, Eric.

Echipa timişoreană este pe locul 9 în clasament, cu 15 puncte. Urmează două deplasări foarte dificile: miercuri, în optimile Cupei, cu Steaua, iar lunea viitoare, în campionat, cu Petrolul Ploieşti.