Ce victorie! BC Mureş câştigă în prelungiri meciul cu U Mobitelco

0

După un meci palpitant, în care mureşenii s-au aflat la cârma jocului în cea mai mare parte, gazdele au egalat şi s-a ajuns astfel la prelungiri. BC Mureş a câştigat până la urmă cu scorul de 111 la 105, meciul de la Cluj fiind considerat ca fiind cel mai frumos din acest sezon.

Având o galerie serioasă în tribunele Sălii Horea Demian, mureşenii au început jocul foarte bine, dar au încheiat primul sfert conduşi la un punct. Schimbările pregătire de Srecko Sekulovic în formaţia mureşeană şi-au spus cuvântul, astfel că BC Mureş a încheiat prima jumătate a meciului cu un avans de 8 puncte, 53-45. Emoţiile au revenit pe final, când mureşenii au ratat mai multe aruncări libere, fapt ce le-a permis clujenilor să egaleze cu o aruncare de trei puncte, când mai erau doar câteva secunde de joc. În prelungiri, Peciukas şi Cuic au adus liniştea în tabăra mureşeană, care a câştigat meciul de la Cluj la şase puncte diferenţă, 111-105.

A fost cel mai greu meci din acest campionat, dar a fost şi cel mai frumos. Bine că am învins. A fost o sărbătoare de baschet, în care nu am reuşit să gestionăm un avantaj mare. Dar echipa a dat dovadă de tărie de caracter în prelungiri. Aştept să fie sala plină la meciul cu liderul clasamentului, CSM Oradea, de sâmbătă”, a declarat la finalul jocului preşedintele clubului mureşean, Cornel Lungu.

U-Mobitelco: Wright 30 (3x3), Silvăşan 22 (3x3), Ross 15 (1x3), Djapa 13 (1x3), Nikolov 10 (2x3), Barnette 8, Paul 7.

BC Mures: Peciukas 26 (2x3), Cuic 18 (1x3), Ciric 17(2x3), Navickas 14 (1x3), Barro 11, Paltinisanu 10, Dumitru 10, Kandic 5 (1x3).Body