Loredana Roşca a câştigat trofeul Turneului ATC Elite 2015

0
IOana Roşca a câştigat turneul de la Târgu Jiu

Prima ediţie desfăşurată la Târgu Jiu a Turneului ATC Elite 2015, care face parte din FRT Women’s Circuit, s-a încheiat sâmbătă, 25 iulie. Finala a fost jucată de jucătoare din România.

Finala turneului de tenis de la Târgu Jiu a fost jucată de Ioana Loredana Roşca şi Nicoleta-Cătălina Dascălu, din România. Meciul, care a început la ora 18:00 pe terenul 1 al Bazei sportive Tenis Club Elite şi s-a încheiat după două ore. În final, Ioana Loredana Roşca a învins-o pe Nicoleta-Cătălina Dascălu cu 6-2 4-6 6-3, câştigând Trofeul ATC Elite 2015, acesta fiind şi primul titlu ITF Women’s Circuit din cariera ei.

Ioana Loredana Roşca a câştigat şi finala la dublu a turneului, alături de gorjeanca Raluca Ciufrilă, meci disputat vineri, 24 iulie. Româncele le-au învins cu 4-6 7-6(4) [10-6] pe argentiniencele Julieta Lara Estable / Daniela Farfan.

Premii în valoare totală de 30.000 de dolari

Competiţiile desfăşurate pentru prima dată la Târgu Jiu fac parte din cele 12 turnee Futures ce compun Circuitul Internaţional al României – FRT Pro Circuit – sub egida Federaţiei Internaţionale de Tenis (ITF) şi a Federaţiei Române de Tenis (FRT).

ITF Women’s Circuit constă în peste 500 de turnee organizate în 65 de ţări, printre care şi România, având şase nivele de premiere, de la 10.000 la 100.000 de dolari. La aceste turnee participă jucătoare profesioniste, care primesc din partea ITF şi WTA puncte recunoscute în clasamentele internaţionale. Competiţiile organizate la Târgu Jiu sunt dotate cu premii în valoare totală de 30.000 de dolari, fiecare câştigătoare a trofeului primind şi 12 puncte WTA.

Astăzi se joacă primele meciuri din calificările pentru cel de-al doilea turneu ITF, care va începe luni, 27 iulie.