VIDEO Tenorul Florin Georgescu, reprezentanţie de zile mari în şedinţa de Consiliu Judeţean

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Tenorul Florin Georgescu, consilier în CJ Dâmboviţa le-a arătat colegilor săi, la ultima şedinţă, de ce este unul dintre cei mai apreciaţi în breaslă. Într-o pauză cerută de preşedintele Ţuţuianu, necesară pentru votarea unui proiect pe ordinea de zi, pentru a destinde atmosfera, tenorul le-a oferit o reprezentanţie de zile mari.


"Dirijor" i-a fost avocatul Sache Necolaescu.


Florin Georgescu, tenorul care încântă an de an publicul de la Crizantema de Aur, a ales să se înscrie în PSD Dâmboviţa în luna martie 2016. Artisul spune că a făcut această mutare pentru că vrea să schimbe ceva în bine în domeniul culturii din judeţul Dâmboviţa.

"M-am mutat de patru-cinci ani în zonă, am anunţat că mă ofer judeţului pentru consultanţă cu privire la cultură, dezinteresat. PSD a fost primul partid care m-a dorit. Deci mi-era indiferent, dânşii au fost primii. Şi mai e o chestie, acum pot să spun şi despre partea artistică din mine: eram la un festival cu domnul preşedinte Ţuţuianu, în lojă undeva, şi se cânta o melodie celebră românească a unui mare artist, Ion Dolănescu, textul suna cam aşa ‘la Malu cu Florile, la mândra la Pietroşiţa’ şi ne-am uitat unul în ochii altuia şi ne-am dat seama că putem lucra împreună”, declara tenorul în luna martie a acestui an.

Florin Georgescu a mai spus că starea sălilor de spectacol din Târgovişte este deplorabilă, multe dintre ele fiind lăsate să se prăbuşească.

  

”Nu am intrat aici în politică pentru a face politică, ci pentru a face bine oamenilor şi locurilor unde am fost crescut, educat. Este o mare plăcere. Eram tânăr şi visam că după ce termin cu activitatea artistică vreau să devin primar la Pietroşiţa, dar când am văzut ce probleme sunt, iar acolo îţi trebuie într-adevăr tinereţe, am zis mai bine mă ocup tot de partea artistică. M-am rupt total de Bucureşti de dragul de a fi aici. Visam în tinereţe, în turneele mele, că abia aştept sî mă retrag acasă. Şi uite a venit momentul şi îmi face plăcere că sunt în Dâmboviţa şi repet nu am făcut-o strict politic, am făcut-o să ajut, să fiu de folos oamenilor din judeţul Dâmboviţa”, a mai spus Florin Georgescu.

Târgovişte

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite