Olimpia Satu Mare a remizat nul cu ACS Poli Timişoara, în derby-ul etapei. În urma acestui rezultat sătmărenii se califică în playoff

0
La capătul unui joc cu destule ocazii de poartă de ambele părţi şi cu un om eliminat în tabăra gazdelor, bănăţenii au scos doar o remiză albă, FOTO - portalsm.ro

Olimpia Satu Mare a terminat la egalitate, 0-0, partida cu ACS Poli Timişoara, într-un meci care a contat pentru etapa a 20-a, seria vest.Sătmărenii trebuiau să facă măcar un egal pentru a putea fi siguri de prezenţa în playoff pe când timişorenii nu aveau voie  piardă pentru a nu-şi periclita poziţia de lider. Până la urmă s-a terminat egal lucru care a mulţumit ambele echipe.

Chiar dacă nu s-a marcat nici un gol partida a fost pe placul celor 1300 de spectatori care au văzut la lucru două echipe ce nu s-au menajat deloc. Un plus de determinare am remarcat în tabăra” galben albaştrilor” care au luptat pentru fiecare minge.

Oaspeţii au fost cei care semnat prima ocazie a jocului, în chiar debutul lui,şutul lui Elek trecând puţin pe lângă poartă. Sătmărenii răspund promp prin Sălăgeanu care în două rânduri a fost foarte aproape de gol. Mai întâi lovitura liberă execuată de atacantul Olimpiei a lovit bara laterală (minutul 18) pentru ca la o fază trasă la indigo, două minute mai târziu,portarul lui ACS Poli să scoată providenţial din vinclu.

În repriza secundă timişorenii parcă au fost mai periculoşi şi chiar puteau deschide scorul însă şuturile lui Elek, din minutul 80, au fost scoase pe rând, de pe linia porţii, odată de fundaşul Munteanu iar mai apoi de portarul Anca Trip. Un episod mai puţin plăcut s-a întâmplat tot în mitanul secund când Ovidiu Popescu s-a accidentat destul de grav la braţ, fiind  transportat la spital şi înlocuit cu Poparadu.

De asemenea trebuie remarcată şi eliminarea, gratuită, a lui Sălăgeanu (după părerea multora cel mai bun om al partidei), atacantul Olimpei văzând mult prea uşor două cartonaşe galbene. Şi dacă tot am adus vorba de arbitraj putem spune că brigada de arbitrii cu Adrian Illyeş (Ploieşti) la centru şi Andrei Roman (Târgu Neamţ) şi Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ) la cele două margini, s-au acoperit în multe momente de penibil.

În urma acestui rezultat Olimpia Satu Mare a rămas invincibilă (în acest sezon) pe teren propriu şi coroborat cu înfrângerea celor de la CSM Râmnicu Vâlcea la Caransabeş (scor 1-0), sătmărenii sunt calificaţi în playoff-ul competiţiei, înainte cu două etape de finalul sezonului regulat.

Olimpia Satu Mare: Anca-Trip – D. Muntean, Fl. Mureşan, Heil, Iuhas (cpt.) – Villand, Onicaş – R. Rus (86, Faur), Selagea, Sălăgeanu – Mărkuş (63, Feier). Antrenor: Tiberiu Csik

ACS Poli Timişoara: Pap – Melinte, Cânu, Scutaru, Neagu – Belu (31, Bărbuţ), Ov. Popescu (63, Poparadu), Trandu (46, Ov. Petre), Boldea – Elek, Pedro Henrique. Antrenor: Dan Alexa.

Vă mai recomandăm

Cadou de 8 Martie. Olimpia a câştigat întâlnirea cu Metalul Reşiţa în derby-ul etapei a 18-a, seriei a 2-a. Olimpia Satu Mare – CS Metalul Reşiţa 1-0 (0-0)

Internaţionalul din Insulele Capului Verde, Rodirlei Jose Ascensao Duarte, a semnat cu ACS Poli Timişoara