Nu se modifică preţul energiei termice facturate la populaţie
0
În cadrul şedinţei extraordinare de Consiliu Local s-au aprobat două proiecte de hotărâre privind pe de o parte aprobarea preţului local al energie termice furnizate de către S.C. Electrocentrale Oradea S.A, preţ valabil începând cu 1 februarie 2013, dar şi aprobarea practicării de către S.C. Electrocentrale a acestui preţ local al energiei termice pentru agenţii economici racordaţi la reţeaua primară.
Modificările cuprinse în aceste proiecte de hotărâre nu privesc creşterea tarifului plătit de populaţie, care rămâne neschimbat, ci reducerea subvenţiei de la bugetul local, respectiv a contribuţiei financiare pe care o suportă Primăria Oradea, ca urmare a obţinerii de la Agenţia Naţională pentru Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a unui preţ mai mic de producere a energiei.
Până acum preţul/1 gcal era de 266,03 lei, preţ care era compus din tariful plătit de populaţie: 235,52 lei/gcal (TVA inclus) şi subvenţia suportată de Primăria Oradea - 30,51 lei.
În continuare, respectiv de la 1 februarie, preţul local de facturare al energiei termice furnizate populaţiei se menţine la 235, 52 lei/gcal, iar subvenţia unitară acordată de la bugetul local pentru energia termică furnizată populaţiei se va diminua la nivelul de 20,49 lei/gcal (inclusiv TVA).
"Subvenţiei de la bugetul local se diminuează ca urmare a Deciziei nr. 266/29.01.2013 a ANRE care stabileşte un preţ mai mic de producere a energiei termice. Având în vedere situaţia economică în care se găseşte S.C Electrocentrale, Primăria Oradea propune ca economiile care se vor face prin această diminuare a subvenţiei să fie îndreptate tot către această instituţie pentru redresarea situaţiei sale prin realizarea unor investiţii. Practic, prin dimninuarea subvenţiei se vor face economii de cca 4 milioane de lei care se vor întoarce la S.C. Electrocentrale Oradea S.A. sub forma unor subvenţii pentru investiţii", a precizat Eduard Florea directorul economic al Primăriei Oradea.
Decizia Agenţiei Naţională pentru Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) prevede că în unităţile administrativ teritoriale în care energia termică este produsă, transportată, distribuită şi furnizată de mai mulţi operatori economici prestatori ai serviciului de alimentare cu energie termică, preţurile/tarifele locale se stabilesc ca medie ponderată a preţurilor/tarifelor tuturor operatorilor economici.
Aceasta este şi situaţia municipiului Oradea, unde există doi operatori economici: S.C. Electrocentrale Oradea S.A. (producător, transportator, şi distribuitor de energie termică produsă în cogenerare) şi S.C. Transgex S.A (producător şi transportator de energie termică produsă din apă geotermală).
Prin urmare preţul local al energiei termice, calculat ca medie ponderată a preţurilor/tarifelor celor doi operatori este de la 1 februarie 2013 de 256,01 lei/gcal (inclusiv TVA).