Ciclism şi atletism, două competiţii sportive reuşite la Panciu

0
Câştigătorii turului ciclist

Sâmbătă, 28 septembrie 2013, oraşul Panciu a fost gazda competiţiilor sportive intitulate „Velopower Road Race 2013” şi „Maratonul Toamnei Păncene” - Ediţia I.

Turul ciclist „Velopower Road Race 2013”, organizat de Asociaţia „Velopower Focşani” şi Primăria Oraşului Panciu, cu sprijinul unor importanţi sponsori, a reprezentat o premieră pentru judeţul Vrancea, fiind prima competiţie de ciclism pe şosea pentru amatori desfăşurată în zonă.

La startul care s-a dat la orele 10.00, de la Statuia Eroilor, din centrul oraşului Panciu, s-au aliniat aproximativ 100 de concurenţi din toată ţara. Traseul, care a avut o lungime de 78 de kilometri, a străbatut localităţile Panciu, Ţifeşti, Vidra, Vizantea Răzăşescă şi Vizantea Mănăstireacă, Câmpuri, Răcoasa şi Străoane, sosirea fiind tot la Statuia Eroilor din Panciu.

Câştigătorul Cupei „Velopower Road Race 2013” şi al premiului oferit de sponsorul Hyundai, a fost Victor Chircu, din Iaşi. În clasamentul general, pe locul II s-a clasat Andrei Amăriuţei, iar pe locul III Ionel Paveliuc.

Competiţia de atletism „Maratonul Toamnei Păncene”- Ediţia I,  organizată de Primăria Oraşului Panciu şi Clubul Sportiv Panciu, sub patronajul Federaţiei Române de Atletism, a beneficiat de participarea unor sportivi atât din Vrancea, cât şi din judeţele Bacău, Galaţi, Prahova şi Suceava.  Startul s-a dat la orele 15.00, la Monumentul „Ecaterina Teodoroiu” din Străoane, iar punctul de sosire a fost la Casa Orăşenească de Cultură Panciu.

Cupa „Maratonul Toamnei Păncene” a revenit sportivului Andrei Leancă, legitimat la CSM Dorna din Vatra-Dornei, judeţul Suceava, care s-a clasat pe locul I la Categoria Juniori-Masculin.

Tot la Juniori-Masculin, pe locul II s-a clasat Daniel-Claudiu Mihăescu (CSM Dorna) şi pe locul III George Popa (LPS Focşani), în timp ce, la Feminin, locul I a fost obţinut de Mihaela Puşcaşu (CSM Oneşti), locul II de Nicoleta Lungu (CSM Unirea Focşani) şi locul III de Andreea Paşcovchi (CS Panciu). La Tineret-Masculin, pe podium au urcat Petru Ursu (LPS Focşani), Cristi Prânzeac (CSM Dorna) şi Mihail Vetrov (Galaţi), iar la Feminin, Cristina Negru (CSM Oneşti), Alexandra Aichimoaei (CSM Oneşti) şi Andreea Lazăr (Galaţi). La Seinori, pe locul I s-au clasat Cristinel Pintilie (ISU Bacău) şi Marius Nicoară (Galaţi), pe locul II, Valentin Hirscu (Ploieşti) şi pe locul III, Martin Benchea Joca. (CSM Bacău).

Primăria Oraşului Panciu i-a recompensat pe câştigătorii de la toate categoriile cu premii constând în medalii, diplome, dar şi în bani. Astfel, cei care s-au clasat locul I au primit câte 300 de lei, iar ocupanţii locurilor II şi III au primit câte 200 şi, respectiv, 100 de lei.

Pe lângă acestea, laureaţii au primit şi echipamente sportive, oferite de sponsorul Robutex Production.