VIDEO Incidente la Campionatul Naţional de Super Rally de la Craiova. O maşină s-a răsturnat, iar alteia i-a sărit o roată

0
foto/facebook Ovidiu Andrei

La concursul de sâmbătă care a avut loc la Craiova s-au înregistrat două accidente. Maşinile implicate au fost luate pe platformă, iar pilotul care s-a răsturnat a primit îngrijiri medicale. Mii de craioveni au urmărit spectacolul oferit de cei 36 de piloţi care s-au întrecut pe străzile oraşului. Titi Aur a fost cel care a câştigat concursul.

Spectacolul pe străzile din centrul Craiovei a început sâmbătă dimineaţa la ora 10 şi a durat aproape 8 ore. Peste 5.000 de spectatori au fost prezenţi la runda desfăşurată în Bănie. Au fost multe momente spectaculoase oferite de piloţii participanţi la eveniment. S-au înregistrat, însă, şi două accidente.

Primul moment care a creat reale emoţii a fost când una dintre maşini s-a răsturnat. Pilotul rănit la mână a reuşit să se strecoare afară. Cadrele medicale de pe ambulanţa SMURD i-au acordat imediat îngrijirile necesare.

O altă maşină aflată în concurs a rămas fără o roată. Pilotul a declarat că şi-a dat seama că e ceva în neregulă, dar a crezut că are o pană. Imediat după ce a făcut un viraj puternic, roata din faţă - stânga a zburat.

A doua etapă din Campionatul Naţional de Super Rally a avut la start patru foşti campioni absoluţi la raliuri: Mihai Leu, Bogdan Marişca, Valentin Porcişteanu şi Constantin Aur.

Învingător la Craiova - Titi Aur

Imagine indisponibilă

Aur, revenit anul acesta în motorsport din postura de concurent, a fost primul atât în prima manşă de concurs, cât şi în a doua. De altfel, manşa a doua a înregistrat o singură parcurgere a traseului, atunci când pilotul de la Cotnari Rally Team a fost cronometrat cu 03:20,981, cel mai bun timp al zilei.

Locul secund a fost ocupat de Mihai Leu, la bordul unui Ferrari 458. Acesta a încheiat manşa finală cu 03:24,232, în timp ce pe trei s-a clasat Dani Oţil, care a concurat cu un Radical SR4 şi a terminat concursul cu timpul de 03:28,056.

Campionul naţional en-titre la raliuri, Bogdan Marişca (Ford Fiesta R5) a fost la 200 de miimi în spatele acestuia şi a încheiat pe patru la general după ce în prima manşă reuşise al doilea timp.

Aur s-a impus şi la Clasa 1, acolo unde a fost urmat de Bogdan Marişca şi Marian Nica (Audi R8), în timp ce Leu a câştigat la Clasa 4. Pe poziţiile 2 şi 3 s-au clasat Oţil şi Septimiu Marghitaş (Seat Leon)

Robert Barabas (Fiat 126 Proto) s-a impus la 2A (2RM < 1600), în timp ce Cătălin Cedric Ghigea (Alfa Romeo Alfeta) la 2B (2RM > 1600). La Monomarcă victoria i-a aparţinut lui Bogdan Vrabie (Suzuki Swift Sport).

Podiumul pe clase în etapa a doua din Campionatul Naţional de Super Rally prezentat de Federaţia Română de Autoturism Sportiv :