VIDEO Bărbatul de etnie romă care a lovit un poliţist, condamnat la închisoare cu suspendare
0Un poliţist de la Secţia 3 Craiova a fost lovit anul trecut în luna noiembrie de un bărbat de etnie romă. Omul legii a încercat să aplaneze un conflict izbucnit în cartierul Valea Roşie.
Sorin Cârstă, în vârstă de 29 de zile, din Craiova, a fost condamnat de Judecătoria Craiova la un an şi patru luni de închisoare cu suspendare. Bărbatul este acuzat de comiterea infracţiunilor de ultraj şi ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii publice.
VIDEO
Bărbatul de etnie romă şi-a recunoscut fapta în faţa instanţei şi a declarat că regretă ce s-a întâmplat. Sorin Cârstă a lovit un poliţist de la Secţia 3 din Craiova care a încercat să aplaneze un conflict izbucnit în cartierul Valea Roşie.
Sentinţa dată de Judecătoria Craiova nu este defintivă, ea putând fi atacată cu recurs. Poliţistul nu s-a constituit parte civilă în proces.