Campanie pentru atragerea donatorilor. Criza acută de sânge în judeţul Călăraşi
0Din cauza lipsei de sânge, autorităţile locale au pus la punct o amplă campanie de informare, educare şi strângere de donatori în luna septembrie.
Crucea Roşie, Primăria şi Centrul de Transfuzii Sanguine Călăraşi şi-au dat mâna pentru un proiect comun care să-i determine pe oameni să înţeleagă necesitatea şi importanţa gestului lor. Proiectul ”Donează sânge! Viaţă pentru Călăraşi” se derulează până la 30 septembrie, cetăţenii fiind informaţi, educaţi şi convinşi să meargă să doneze sânge la Centrul de Transfuzii Sanguine Călăraşi, strada Bărăganului, nr. 1, etaj 2, între orele 8.00-16.00.
În lunile de vară, sistemul se confruntă frecvent cu scăderi ale colectei de sânge, la centrele de transfuzii prezentându-se cu 20-25% mai puţini donatori faţă de media obişnuită. Unitatea medicală, cu sediul în strada Bărăganului nr.1, situată în incinta Policlinicii nr .2(etaj II), roagă toate persoanele sănătoase de pe raza judeţului Călăraşi, să vină pentru a li se recolta sânge. “Sunt zile în care se prezintă un singur donator, în condiţiile în care într-o zi normală trebuie să avem minimum 15 persoane”, spune dr. Niculina Ginghină, directorul Centrului.
Recompensă în bonuri valorice
Laboratorul funcţionează de luni până vineri, iar donatorii primesc drept recompensă bonuri valorice în valoare de 70 de lei şi o scutire medicală de o zi pentru serviciu. „În acest moment ne confruntăm cu foarte puţine donări de sânge, avem în medie pe zi 5-6 persoane care vin la recoltări. Ideal ar fi ca numărul acestora să ajungă la 25 de persoane, însă oamenii nu-şi dau seama de importanţa gestului lor”, spune una dintre asistentele de Laborator de la Centrul de Transfuzii din Călăraşi.
Iată ce condiţii trebuie să îndeplinească o persoană care donează sânge:
-vârsta cuprinsă între 18-60 ani
-greutate peste 50Kg
-puls regulat, 60 -100 bătăi/minut
-tensiune arterială sistolică între 100 şi 180 mmHg
-să nu fi suferit în ultimele 6 luni intervenţii chirurgicale
-femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală
-să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 48 de ore înaintea donării
-să nu fie sub tratament pentru diferite afecţiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine
Donatorii nu trebuie să aibă sau să fi avut următoarele boli:hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malaria, epilepsie si alte boli neurologice, boli psihice, bruceloză, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă, boli de piele: psoriazis, vitiligo
miopie forte peste (-) 6 dioptrii sau cancer.
“Dimineaţa înainte de recoltare puteţi consuma o cană cu ceai sau cafea, un mic dejun puţin consistent, legume sau fructe. De asemenea, donatorul nu trenuie să fumeze, să consume alcool, grăsimi, dulciuri concentrate. Şi medicamentele trebuie evitate: aspirina, anticoagulante etc. Este bine de ştiut că donarea de sânge constă în recoltarea unei cantităţi de 450 ml în timp de 8-10 minute”, spun reprezentanţii DSP Călăraşi.
Vă recomandăm şi:
Apel către donatorii de sânge. Institutul Clinic Fundeni se confruntă cu o gravă lipsă de sânge