Victorie preţioasă pentru handbalistele de la HM Buzău

0
BUZAU

Handbal Municipal Buzău îşi continuă parcursul fără greşeală în actualul sezon al Diviziei A de handbal feminin. Sâmbătă, în etapa cu numărul 15, gruparea buzoiană a învins formaţia CSU Neptun Constanţa. În urma acestui rezultat, formaţia din Buzău se menţine pe primul loc în seria est a Diviziei A la handbal feminin.

Ca şi în ultimele partide de campionat, şi în jocul de sâmbătă, disputat în Sala sporturilor din Buzău, Handbal Municipal a avut un start de partidă ceva mai greoi împotriva jucătoarelor de la CSU Neptun Constanţa.

Prima repriză a fost una dominată de constănţence, oaspetele de la malul mării conducând de la început până la finalul primei părţi. Astfel, la pauză, tabela Sălii Sporturilor din Buzău arăta scorul 10 - 14. După revenirea de la cabine însă, ca şi în ultimele meciuri din campionat, handbalistele din Buzău au reuşit să joace mai bine şi au revenit pe tabelă.

La jumătatea reprizei a doua, elevele lui Romeo Ilie conduceau cu două goluri diferenţă, scor 19 - 17. Buzoiencele au reuşit să menţină un avantaj de 2-3 goluri până la finalul partidei, meciul încheindu-se cu scorul de 27 – 23. În urma acestei victorii, Handbal Municipal Buzău se menţine pe primul loc în clasamentul seriei Est a Diviziei A, cu 40 de puncte, cu 3 puncte mai mult decât ocupanta locului 2, Danubius Galaţi.

Tot în cadrul etapei a 15-a a Diviziei A la handbal feminin, Seria Est, au mai fost programate partidele: Ştiinţa Bucureşti - Şcoala nr. 181 Bucureşti 41-35, Danubius Galaţi - CSU Târgovişte 37-25, Ştiinţa Bacău - HCF Piatra Neamţ 30-39 şi Activ Plopeni - CSM II Bucureşti 18-19. Spartac Bucureşti a stat.