Handbal Municipal Buzău, victorie pentru primul loc

0
buzau

Gruparea feminină Handbal Municipal Buzău continuă parcursul perfect în liga a doua de handbal. Sâmbătă, pe teren propriu, formaţia buzoiană a trecut fără probleme de ocupanta locului 4, HCF Piatra Neamţ. În urma acestui succes, trupa buzoiană a urcat pe primul loc în Seria Est a Diviziei A.

Cu două absenţe notabile, Anca Ionescu şi Cristina Clisu, echipa buzoiană a aşteptat cu multe emoţii confruntarea de sâmbătă, împotriva formaţiei din Piatra Neamţ.

În realitate însă, lucrurile au stat cât se poate de bine pentru gazde, care n-au avut probleme decât în primele 4 minute, singurele momente în care nemţencele au condus.

Apoi, jocul buzoiencelor a funcţionat perfect şi dacă la pauză Handbal Municipal a avut 7 goluri avans, 19-12, pe parcursul părţii secunde diferenţa s-a dus şi la 10 goluri, 23-13! O uşoară relaxare le-a permis oaspetelor să se apropie la 3 goluri, 27-24 în minutul 57, însă elevele lui Romeo Ilie au forţat pe final şi au pus 5 goluri avans pentru o victorie necesară ca aerul: 30-25!

În urma victoriei de sâmbătă, Handbal Municipal a urcat provizoriu pe primul loc, în condiţiile în care Danubius Galaţi a stat în această etapă.

Etapa viitoare, programată sâmbătă, HM Buzău va juca pe terenul ultimei clasate, Şcoala nr. 181 Bucureşti.