Simone Tempestini a câştigat prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă

0

Simone Tempestini a câştigat Trofeul Serus, obţinând cel mai bun timp al fiecărei manşe disputate pe drumul care leagă Râşnovul de Poiana Braşov. Campionul mondial de raliuri al juniorilor din 2016 a pilotat la Râşnov un Radical SR4, vehicul cu care a câştigat anul trecut şi Trofeul Teliu.

Prima etapă a noului sezon de viteză în coastă a stârnit foarte mare interes, atât în rândul concurenţilor cât şi al spectatorilor. Trofeul Serus 2018 a avut pe lista de înscrieri un număr record de 110 sportivi. Pentru prima dată în istoria campionatului, în etapa de la Râşnov au concurat şase maşini ale categoriei D/E, maşini dezvoltate special pentru competiţii de viteză pe circuit sau traseu montan.

Cu una dintre acestea, un Radical SR4, Simone Tempestini a dominat întrecerea, obţinând cel mai bun timp al fiecăreia dintre cele 8 manşe cronometrate, fără a avea vreo presiune a unui rezultat. Juniorul Tempestini şi-a îmbunătăţit timpii cu fiecare urcare, reuşind în manşa a doua de concurs să obţină rezultatul record de 1m47,921s. După ce în urmă cu o lună a câştigat Tess Rally Braşov, prima etapă a Campioantului Naţional de Raliuri, Simone Tempestini este în acest moment lider în ambele cele mai importante două campionate automobilistice din România, cel de raliuri şi cel de viteză în coastă.

Ceilalţi doi clasaţi pe podiumul Trofeului Serus au oferit un duel incitant, Andrei Dumitrescu obţinând al doilea loc după ce l-a devansat pe Lucian Răduţ cu doar 0.024 secunde.