VIDEO HCM Baia Mare învinge la Cluj şi îşi păstrează primul loc în Liga Naţională

0
Băimărencele s-au impus cu scorul de 31-23

Derby-ul Ardealului din Liga Naţională de handbal feminin s-a încheiat cu victoria echipei HCM Baia Mare în meciul disputat la Cluj-Napoca împotriva echipei U Jolidon, scor 23-31 (8-18).

Băimărencele au jucat excelent în prima repriză, conducând cu 6-0 în minutul 8 şi cu 10 goluri diferenţă la pauză. Repriza a doua nu a avut istoric, chiar dacă gazdele s-au apropiat în minutul 50 la 5 goluri. În ultimele 10 minute băimărencele au apăsat din nou pe acceleraţie şi au câştigat fără emoţii cu 31-23. Vicecampioanele au fost încurajate din tribune de circa 400 de suporteri băimăreni.

Victoria băimărencelor a fost cu atât mai clară cu cât Paula Ungureanu a înscris un gol din poartă în poartă, în minutul 8, când scorul devena 0- 4, fiind una dintre cele mai frumoase faze a meciului. Partida s-a desfăşurat în Sala Sporturilor „Horia Demian“, în faţa a circa 2000 de spectatori. În urma victoriei de joi băimărencele se menţin pe prima poziţie a clasamentului Ligii Naţionale

HCM Baia Mare: Ungureanu 1 gol (8 intervenţii), Băbeanu (4 int. + un 7m apărat), Cetăţeanu (o intervenţie) - Marin 7 (4), Buceschi 5 (1), Geiger 4, Nechita 4, Tătar 3, Szucs 2 (1), Rudics 2, Pîrvuţ 1, Bondar 1, Ghionea 1 (1), Diniş Vârtic, Oltean, Maior Paşca. Antrenori: Costică Buceschi, Magdalena Kovacs.

VIDEO HCM Baia Mare a debutat în 2014 cu o victorie în faţa propriilor suporteri

VIDEO HCM Baia Mare s-a despărţit de proprii suporteri cu trei victorii în două zile