VIDEO Două zile de vis pentru naţionala României, la Baia Mare. Două victorii cu Germania, în faţa a peste 2.500 de spectatori

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Stagiul de pregătire al selecţionatei României de handbal feminin a fost unul excelent pentru fetele antrenate de Gheorghe Tadici. În cele două partide amicale disputate contra reprezentativei Germaniei, România s-a impus de două ori, sâmbătă cu un categoric 31-25.

Pentru prima dată la Baia Mare, naţionala României a reuşit să adune în fiecare zi câteva mii de iubitori ai handbalului în Sala Polivalentă „Lascăr Pană“. Dacă vineri echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-a impus cu scorul de 33-32, ieri româncele s-au impus categoric cu scorul de 31-25. România a condus ostilităţile încă din primele momente ale jocului şi până la ultimul fluier. Ada Nechita a fost golgetera „tricolorelor“ cu 7 goluri, iar Paula Ungureanu a excelat în poartă cu cele 9 intervenţii salvatoare. De la adversare s-a evidenţiat S. Müller (5 goluri), Naidzinavicius (4) şi Steinbach (3).
 

Potrivit oficialilor Federaţiei Române de Handbal, tot la Baia Mare se va disputa şi meciul contra Belarusului, meci de calificare la Campionatul European.  


România: Ungureanu (8+1), Paşca (1), Dedu (3) - Nechita 7, Chiper 5 (4), Manea 4, Brădeanu 4, Ardean Elisei 3 (1), Hotea 3 (1), Băbeanu 2, Oltean 1, E. Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pintea, Tudor, Luca.

Baia Mare

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite