Cine sunt câştigătorii concursului Bacău Streetball Challenge din acest an. Bob’s Squad Leii din Bucureşti vor reprezenta România la concursul de la Praga

0
Bacău Streetball Chalenge a adunat 37 de trupe în centrul oraşului Bacău

În zilele de 22 şi 23 august, în faţa Hotelului Decebal din centrul oraşului s-a desfăşurat a cincea ediţie a concursului Bacău Streetball Challenge . Peste 180 de participanţi s-au înscris în cadrul concursurilor de streeball. Au participat sportivi din toate judeţele Moldovei dar şi din Timişoara, Bucureşti, Cluj, Reşiţa, Buzău, Târgovişte şi Ploieşti.

Bacău Streetball Challenge a adus în faţa publicului băcăuan atât competiţii de baschet (3 la 3, aruncări de 3 puncte, 2 ball şi X&O) cât şi demonstraţii de baschet în fotoliu rulant, karate, street dance, precum şi evenimente anexe oferite de voluntarii asociaţiei STEP: facepainting, tatuaje hena ş.a.. Atmosfera a fost întreţinută de DJ Urzi Que şi Laur cu muzică de hip hop, r&b si funk, dar şi de MC-ul competitţei, Cătălin Constantin aka Barty, care va fi prezent în noul sezon al concursului X Factor!

3. Fantastic 4 Mixt (Focşani)

Bacău Streetball Challenge este singurul turneu din ţară, care are în cadrul său concursul de baschet X&O. După 7 runde calificare, concursul a fost câştigat de Radu Mircea, din Ploieşti. Concursul de 3 puncte a fost caştigat de Radu Frunză, care şi-a surclasat adversarii în finală. Concursul 2Ball a fost caştigat de băcăuanii Adrian Manciu şi Radu Rânzescu, pentru al doilea an consecutiv. La Slamdunk, câştigătorul desemnat de juriu a fost Codrin Cobzaru (Iaşi), care a reuşit să impresioneze audienţa prin execuţia unor procedee cunoscute de către iubitorii acestui fenomen. Acesta a reuşit să surclaseze alţi 9 adversari, duelându-se în finală cu Graţian Pintea (Cluj), considerat drept unul dintre cei mai buni dunkeri din România.
Marele premiu la categoria Open a fost câştigat de echipa Bob’s Squad Leii din Bucureşti. Ea va reprezenta România, în 2016, la turneul de la Praga, (Prague International Streetball) şi a fost premiată, la Bacău, cu 2 mii de lei.