Taxiurile aeriene care transportă oficiali importanţi ai UE, suspectate că ar fi folosite de spionajul chinez

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Donald Tusk coboara dintr-un taxi aerian al forţelor armate belgiene în Austria FOTO consilium.europa.eu
Donald Tusk coboara dintr-un taxi aerian al forţelor armate belgiene în Austria FOTO consilium.europa.eu

Transportul aerian al unor membri importanţi ai UE şi NATO cu avioane ale unei companii cu acţionariat chinez ar putea fi un risc de securitate, a transmis o companie aeriană belgiană. Avertismentul său a fost catalogat ca o fantezie în stil „James Bond”, cu referire la spionul britanic imaginar.

Avertismentul legat de spionaj a fost auzit în Conseil d'État, o instanţă superioară belgiană, la Bruxelles, pe 22 noiembrie, atunci când judecătorului i s-a spus că serviciile secrete chineze ar putea planta „dispozitive de ascultare” în avioane care transportă persoane importante, dacă Armata belgiană nu le opreşte, scrie EUObserver.

Ministerul belgian al Apărării a acordat contractul VIP de 124 de milioane de euro, la începutul lunii octombrie, companiei Luxaviation, o firmă cu sediul la Luxemburg deţinută în proporţie de 33 la sută de către China Minsheng Investment Group, un fond chinez. Însă FlyingGroup, un competitor belgian, a contestat decizia în instanţă. Avioanele companiei parţial chineze ar fi folosite pentru „misiuni delicate”, precum transportarea prim-ministrului belgian, a regelui belgian şi a unor oficiali importanţi ai UE şi NATO, a precizat, vineri, avocatul Flying Group, Philippe Vande Casteele. Acesta a subliniat că Armata belgiană ar trebui să investigheze Luxaviation înainte să ia o hotărâre.

„Cu aceste discuţii legate de microfoane, ne-aţi introdus direct în lumea lui James Bond. Mă faceţi să râd”, a spus, în replică avocatul Luxaviation, Pierre Fruhling. „Am lucrat la toate summiturile NATO şi UE de la Bruxelles de mai mulţi ani”, a adăugat el, referindu-se la contractele existente ale Luxaviation cu instituţii internaţionale. „Avem o experienţă enormă în a avea grijă de personalităţi importante”, a spus Fruhling.

Închirierea avioanelor VIP – două aparate de zbor Dassault Falcon – de la o firmă cu acţionariat chinez este acceptabilă pentru că doar piloţii belgieni ai forţelor aeriene pot fi la manşă, a declarat un avocat al Ministerului belgian al Apărării, în instanţă. Regele Belgiei şi oaspeţii săi din UE şi NATO merg, în prezent cu două avioane braziliene ERJ, în serviciu încă din 2001. 

Menţionarea lui James Bond a adus zâmbete în Conseil d'État. Însă pentru serviciile belgiene de securitate, Veiligheid van de Staat (VSSE), a căror misiune este protejarea personalului UE şi NATO de spioni străini, în Belgia, nu este nimic amuzant legat de spionajul chinez. Jumătate dintre inspectorii de contrainformaţii din VSSE lucrează pe probleme privind China şi cealaltă jumătate pe Rusia. Serviciile de informaţii chineze deja au fost prinse spărgând servicii de comunicaţii ale UE. 

Consiliul UE a descoperit la un moment dat dispozitive de ascultare în sistemele de comunicaţii ale fostului său sediu central, clădirea Lustus Lipsius din Bruxelles, în anul 2003. O anchetă belgiană a arătat că Mossadul, serviciul secret al Israelului, era probabil vinovat de plantarea microfoanelor folosit o firmă americană de telecomunicaţii numită Comverse Technology. „Lecţia: să ai grijă cum îţi alegi subcontractorii”, a declarat la acea vreme Peter de Smet, un politician belgian, pentru EUObserver.

Dacă Luxaviation reprezintă un risc de securitate, atunci instituţiile UE au fost deja expuse. Cei trei subsidiari ai Luxaviation – Masterjet, Unijet şi Abelag – transportă deja membri importanţi din Consiliul UE, Comisia Europeană , Serviciul Extern al UE, pe baza unui contract existent. „Există un contract interinstituţional valid pentru taxiuri aeriene care este acordat în prezent către Luxaviation”, a declarat purtătorul de cuvânt al Consiliului UE. Acesta a refuzat să comenteze pe marginea alertei riscului de spionaj din partea Chinei.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite